Savunma ve Stratejik Analizler

18 Ocak 2013 Cuma

ATAK T-129A & B-1 & B-2 Teslimleri

15.01.2013 

ATAK helikopterleri ile ilgili açıklamalarda bulunan Entegre Helikopter Sistemleri Grup Başkanı M. Emre Yazıcı, T-129'ların ne zaman teslim edilmeye başlanacağını ve T-129B-2'lerin son durumuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

2016 yılı ortalarından itibaren entegre edilmiş T-129B-2'lerin teslimine başlanacağının altını çizen Yazıcı, T-129'ların performansıyla ilgili de açıklamalarda bulundu.

T-129A
Entegre Helikopter Sistemleri Grup Başkanı M. Emre Yazıcı; 'Şu an teslime hazır erken duhul helikopterleri, esasen T129A tanımlaması taşıyor. Bu 'ateş destek' için optimize edilmiş, 20 mm top ve güdümsüz roketler ile donatılmış ^hafif' bir model.

T-129B-1
Mevcut sözleşmemiz doğrultusunda, 10'uncu helikopterden itibaren UMTAS, CİRİT ve Stinger de atabilen ve üzerinde; gelişmiş otopilot, sayısal kayan harita, HF telsiz ve veri linkleri taşıyan T129B-1'leri teslim etmeye başlayacağız. Bu tanksavar ve havadan havaya yeteneklerine haiz bir model.

T-129B-2
39'uncu helikopterden başlayarak, 2016 yılı ortalarından itibaren, üzerlerindeki elektronik harp sistemine, radar ve lazer uyarıcıları ile RF karıştırıcılar ve gelişmiş telsizler entegre edilmiş T129B-2 modellerini teslim etmeye başlayacağız. T129B-2'lerin üzerindeki teçhizatın çokluğu nedeni ile helikopterin burun tarafında, bir uzatma ihtiyacının ortaya çıkacağını öngörüyoruz. Bu model ile ilgili yerleşim ve yapı tasarımlarımız, bugünden başlamış durumda' dedi.

T129'un yüksek manevra ve ateş kabiliyetine sahip bir platform olduğunu sözlerine ekleyen Yazıcı, 'İtki ve dinamik sistemleri son derece modern. En önemlisi, kolay kolay arıza yapmayan bir helikopter.

Bu nedenlerle daha ziyade, silah yüklü ve menzilin artırılmasına odaklanıyoruz. Aviyonik donanımların birleştirilerek, yüzde 50 kadar hafifletilmesi ile beraber, mevcut yapıyı kuvvetlendirerek azami kalkış ağırlığını yüzde 5 ila 10 kadar artırabilirsek, ateş gücü veya menzili bir anda yüzde 50'den fazla artıyor. Böyle bir iyileştirme, bu helikopterleri bir 'cep herkül'ü haline getirecektir' şeklinde konuştu.

http://www.airporthaber.com/havacilik-haberleri/cep-herkulune-cevirecek.html

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder