Savunma ve Stratejik Analizler

28 Ocak 2013 Pazartesi

Milli helikopter ATAK dünyaya nam saldı
27 Ocak 2013

ATAK, en önemli taarruz helikopteri Kobra ve Apaçi ile aynı listede yer aldı.

Atak helikopteri henüz test aşamasında... Ama Milli helikopter şimdiden dünyanın gözdesi oldu.


Güney Kore, Atak helikopteri alacaklar listesine koydu. ATAK, Güney Kore'nin açtığı 2 milyar dolarlık taarruz helikopteri ihalesinde iki Amerikan firmasıyla birlikte son 3'e kalmayı başardı.

Milli taarruz helikopteri ATAK'ın devreye girmesi için son aşamaya gelindi. Toplam 6 adet üretilen prototiplerin kabul testleri devam ediyor. Her şey yolunda, tüm veriler istenilen doğrultuda...

Daha operasyonlara girmeden ATAK'ın namı dünyayı sardı. Milli helikopterin talipleri şimdiden Türkiye'nin kapısını çalmaya başladı. Güney Kore ATAK'ı alınacak savaş helikopterleri listesine koydu.

Dünyanın en önemli iki taarruz helikopteri Kobra ve Apaçi ile birlikte ATAK, helikopter alım ihalesinde son 3'e kaldı.

Konuyla ilgili bilgi veren TUSAŞ Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı, "Güney Kore'deki ihalede aşağı yukarı işin sonuna geldik. Yaklaşık iki yıldır ihale devam ediyor. Gerek Kore'de yapılan toplantılarda gerek Türkiye'ye teknik ekiplerini kullanıcılarını ve sözleşmecilerini göndererek yapmış oldukları yerinde incelemelerle uçuş ve atış testleriyle T 129 Atak helikopterimiz iki Amerikan firması ve onların iki ürünüyle nihai listeye kaldı" dedi.

İhalenin Şubat ayı ortalarında sonlanması bekleniyordu. Güney Kore'deki seçimler sebebiyle ihale Mart ayında sonuçlanacak.

Yani ATAK için Mart ayı oldukça önemli.. ATAK, bugüne kadar Güney Korelilerin yaptıkları tüm testlerden tam not aldı. Beklenen performans değerlerini sağlayan ATAK'ın ihalede şansının yüksek olduğu belirtiliyor.

TUSAŞ Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı, "Bir silahlı hava aracını dünyada çok az ülkenin sahip olduğu satma hakkına sahip olduğu böyle bir ürünü Güney Kore gibi prestijli bir kullanıcıya satabilmemiz için bizim koymuş olduğumuz performansın üzerine büyüklerimizin de destek vermesi gerektiğine inanıyorum. Çünkü tek başımıza TAİ olarak satamayız, Türkiye olarak satabiliriz" diye konuştu.

İhalenin kazanılması durumunda Türk Savunma Sanayi tek kalemde en büyük ihracatını yapmış olacak.

http://www.trthaber.com/haber/gundem/milli-helikopter-atak-dunyaya-nam-saldi-72488.html

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder