Savunma ve Stratejik Analizler

18 Ocak 2013 Cuma

SSM'den 6 yerli denizaltı müjdesi geldi

17 Ocak 2013

Meclis Milli Savunma Komisyonu, Oğuz Kaan Köksal başkanlığında Aselsan'ı ve Savunma Sanayi Müsteşarlığı'nı ziyaret etti, 6 yeni yerli denizaltı müjdesi aldı.

Gezi hakkında bilgi veren Köksal, Aselsan'da radar sistemi, Altay Tankı'nın elektronik sistemi gibi konularda bilgi aldıklarını söyledi. Köksal, Aselsan'ın Avrupa'da 2., dünyada ilk 5'e girdiğine dikkat çekti.

http://www.denizhaber.com.tr/gemi-insa-san./46516/ssmden-6-denizalti-mujdesi-geldi-denizhaber-recep-canpolat-gemi-aselsan-savunma-.html

Haberde bahsedilen mevcut 6 adet Yeni Tip Denizaltı (AIP) Projesi Type-214TN midir? Yoksa "yerli" ifadesinden bu projeye ilave olarak 6 adet "Milli Denizaltı Projesi" midir? Bir yanlış anlaşılma söz konusu olmuş olabilir!

1 yorum:

  1. Büyük ihtimal Type-214 lerden bahsediyor.Bu denizaltılar üzerindeki hakimiyetimiz hakkında kendisine verilen bir brifing sonrasında yerli katkısı yüksek demek yerine ''milli'' tabirini kullanmak bizim politikacılarımıza hep daha cazip gelmiştir.

    Diğer taraftan Type 214 ten sonraki dönem için milli bir denizaltı isteği olduğu da bilinen bir gerçek.Ancak sanırım bahsedilen o değil şuanda.

    AVCI

    YanıtlaSil