Savunma ve Stratejik Analizler

6 Ocak 2013 Pazar

Uçak gemisi ve füzede karar yok

04 OCAK 2013 FAZIL ŞAHAN

Savunma Sanayii İcraa Komitesi, uzun menzilli füze savunma sistemi ihalesi ile ilk uçak gemisi ihalesini erteledi. 6 Keşif Karakol Gemisi Projesi içinse Koç Holding şirketi RMK Marine ile görüşmelere başlanacak.

Savunma Sanayii İcraa Komitesi dün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında dün toplandı. Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nda (SSM) gerçekleştirilen toplantı saat 16.00'da başladı ve yaklaşık 5 saat sürdü. Toplantıda 17 milyar liraya mal olacak Patriot tipi uzun menzilli hava ve füze savunma sistemi ihalesi ertelendi.

Toplantının ardından SSM tarafından yapılan yazılı açıklamada 'Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi Projesi kapsamında görüşmelere devam edilmesine' karar verildiği kaydedildi.

Toplantıda alınan bir diğer karar ise Türkiye'nin ilk uçak gemisini kimin yapacağı oldu. 3 milyar dolar değerindeki 220 metrelik yüzer savaş karargâhı projesine gelen teklifleri görüşen İcra Komitesi, 'firmalarla tekliflerini iyileştirmeleri için çalışmaların devam edilmesine karar verdi.

UYDU FIRLATMA PROJESİ ROKETSAN'IN

Toplantıda Denizaltı Savunma Harbi ve Keşif Karakol Gemisi (MİLGEM) Projesi kapsamında 6 geminin seri üretimi için Koç grubundan RMK Marine şirketi ile görüşmelere başlanması kararlaştırıldı.

Türkiye'nin askeri ve sivil uydularının uzaya gönderilebilmesini temin etmek maksadıyla uydu fırlatma sistemi projesi kapsamına ön kavramsal tasarım fazı için ROKETSAN A.Ş ile görüşmelerin başlanmasına karar verildi.

GÖKTÜRK 3 UYDUSU DA YERLİ OLACAK Toplantıda ayrıca, sentetik açıklıklı radar görüntüsü alma özelliği taşıyacak Göktürk 3 uydu projesini TÜBİTAK ve ASELSAN'ın desteğiyle milli olarak geliştirilmesi için TUSAŞ ile sözleşme görüşmelerine başlanması,

Sahil Gözetleme Radar Sistemi Projesi için de birinci faz için HAVELSAN ile sözleşme görüşmelerinin başlanması kararlaştırıldı.  

Askeri ve hafif sınıf helikopterlerin tasarlanıp geliştirilmesi için TUSAŞ ile yine sözleşme görüşmelerinin başlanmasına karar verildi.

Terörist saldırılara karşı dayanıklı modüler geçici üs bölgesi kurulumu konusunda ise yine ASELSAN ile sözleşme görüşmelerinin başlanması kararlaştırılırken,  

ATAK helikopteri simulatörü projesi de HAVELSAN'a verildi.

Toplantıda son olarak Kırıkkale'de kurulacak silah ve mühimmat sanayyine ilişkin organize sanayi bölgesi kuruluşuna iştirak edilmesi hususlarında yetkilendirilme yapıldığı kaydedildi.
...
http://yenisafak.com.tr/politika-haber/ucak-gemisi-ve-fuzede-karar-yok-04.01.2013-448190

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder