Savunma ve Stratejik Analizler

9 Ocak 2013 Çarşamba

Yunus Projesi faaliyete geçiriyor

09 Ocak 2013

Türk Silahlı Kuvvetleri bu yıl hayata geçireceği “Yunus Projesi” ile sualtı ve su üstü tehdidine karşı güvenlik sağlayacak. TSK, terör tehdidine yönelik üs ve boğazların güvenliğini sağlayacak hayati bir projeyi bu yıl faaliyete geçiriyor

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, sualtı ve su üstünden gelebilecek terör tehdidine karşı denizlerin güvenliğini sağlayacak “Yunus Projesi”ni bu yıl başlatacak.

Proje kapsamında, Aksaz ve Foça üslerinde altyapı inşaat çalışmalarının tamamlanarak, sensörlerin kurulum ve entegrasyonuna hazır hale getirildiği öğrenildi.

Sensörlerin yapılmakta olan testlerinin tamamlanmasının ardından bu yıl teslim edileceği öğrenildi. Sensörler, Aksaz ve Foça’dan sonra diğer üs ve boğazlara yerleştirilerek, denizlerin terör tehditine karşı güvenliği sağlanacak.
...
Yunus projesi ile harekat ihtiyacı kapsamında belirlenen üs ve limanlarda; liman girişindeki sualtı ve suüstü aktiviteleri kesintisiz olarak izlenecek.

Bu kapsamda, modern pasif/aktif sualtı sensörlerine, gözetlemeyi destekleyici elektro-optik sensörlere ve sahilde de gelen verinin işlenebilmesini sağlayacak birimlere sahip suüstü ve sualtı tespit sistemleri destek sağlayacak. Sistem ile denizaltılar, gemiler, botlar ve su altında açık-kapalı devre dalış sistemi kullanan dalgıçlar tespit edilecek. Projeyle ilk aşamada Aksaz ve Foça limanlarının su altı/su üstü gözetlemesi gerçekleşecek. Proje kapsamında, pasif akustik sensörler, aktif sonarlar, dalgıç tespit sonarları, radar sistemleri, üs savunma harekat merkezi yazılımı bulunuyor.

http://www.denizhaber.com.tr/dkk-sgk/46342/tsknin-yunus-projesi-bu-yil-basliyor-denizhaber-recep-canpolat-yunus-tsk.html

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder