Savunma ve Stratejik Analizler

6 Şubat 2013 Çarşamba

Türk ekibi ile Yunan gösteri ekibi bir araya geldi


05.02.2013  Kaynak: www.kokpit.aero

Bir tarafta Türk Hava Kuvvetleri'nin Solo Türk ekibi, diğer tarafta Yunan Hava Kuvvetleri'nin Zeus ekibi   Türk Hava Kuvvetleri'nin büyük ilgi çeken gösteri ekibi Solo Türk ile Yunanlıların solo F-16 ekibi Zeus'u bir araya dostuk getirdi. Birlikte katıldıkları havacılık gösterilerinde tanışan ve Türk ve Yunanlı ekip üyeleri hatıra fotoğrafı çektirdi. Birbirlerine plaket ve resimler hediye veren Türk ve Yunan gösteri ekipleri başarılar diledi.

İki sezondur hem Yunanistan’da hem de yurtdışındaki gösterilere katılan Zeus, üzerinde ek yakıt tankları taşıyan F-16 kullanan ilk ekip. Halka açık ilk gösterisini 7 Kasım 2010’da F-16D tipi çift kişilik uçakla yapan Zeus’un pilot ve bakım ekipleri 340 ve 343’üncü filolardan gelen personelden oluşuyor. Block 52 uçak kullanan ekibin ana üssü ise Souda.

Solo Türk ekibi ise Hava Kuvvetleri'nin 100'üncü yıl kutlamaları öncesinde kuruldu. Ankara Akıncı Üssü 141'inci Filo'ya bağlı olarak gösteri uçuşlarını yapan ekip halen kış hazırlıklarını Dalaman'da yapıyor.

http://kokpit.aero/solo-turk-yunan-zeus  

Hellenic Air Force " ZEUS" F-16 Demo Team
http://www.haf.gr/en/demoteam/index.html
 

Turkish Air Force "SOLOTÜRK"
http://www.soloturk.tsk.tr/EN/Index.aspx

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder