Savunma ve Stratejik Analizler

8 Şubat 2013 Cuma

Uçak üretiminde TAİ atağı

07 Şubat 2013  OSMAN AROLAT

TAİ son yıllarda birbiri ardında gerçekleştirdiği başarılı projeler sonrasında Mayıs ayında halka açılarak borsaya girecek. TAİ Genel müdürü Muharrem Dörtkaşlı'nın elde edecekleri halka açılma gelirleriyle yeni işbirliği ve satın almalara gidebileceklerini daha önce DÜNYA'ya açıklamış olması bu alanda yeni haberlere neden oluyor.
...
Bu halka açılıp gelir elde edecek TAİ'nin bu gelir ile Genel Müdürünün bir süre önce açıkladığı gibi uluslar arası işbirlikleri ve satın almalara gidebileceği düşüncelerinin ortaya çıkmasına neden oldu. Başbakan'ın isteğiyle İsveç SAAB firmasının havacılık bölümlünün bir kısmının satın alınması için görüşmeler yapıldığı iddiası gündeme gelirken, bir Rus firması ve bir başka ülke şirketiyle de görüşmeler yapıldığı öne sürüldü. TAİ yöneticileri arkadaşımız Mehmet Kaya'ya "Hali hazırda satın alma ve işbirliği alternatifleri üzerinde karar aşamasında bir projelerinin bulunmadığını" belirtiyorlar. Ancak, Genel müdür Muharrem Dörtkaşlı Kasım ayında gazetemize yaptığı açıklamada "Halka arz gelirlerinin bir kısmını şirket satın almada kullanabileceklerini" bunu yaparken uzun dönemli kontrata dayalı ve TAİ'nin yeteneklerini geliştirecek arayışlar içinde olduklarını söylemişti.

Bunun üzerine bir süre önce Türkiye'de İsveç-Güney Kore ve Türkiye ortaklığıyla uçak üretimi yapmak için görüşmeler yapıldığı haberi de gündeme gelmişti
...
Bu konudaki bir başka söylenti haber de kulak rahatsızlığı nedeniyle ertelenen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün 11 Mart'ta gerçekleştireceği İsveç gezisi sırasında TAİ-SAAB ortaklığı işbirliği yönünde görüşmeler olup gelişmeler kaydedilebileceği. Hatta ön anlaşma imzalanabileceği belirtiliyor.

Bütün bunlar TAİ'nin elde ettiği önemli başarılı çalışmaların ardından halk açılma ile elde edeceği gelirle hem bölgesel yolcu uçağı hem savaş uçağı üretimi için uluslar arası işbirlikleri ve satın almalarla atak yapabileceğinin habercisi olarak görülmelidir.

http://www.dunya.com/ucak-uretiminde-tai-atagi-151036yy.htm

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder