Savunma ve Stratejik Analizler

26 Şubat 2013 Salı

Yıldız: İkinci gemi Tuzla'da yapılacak

23 Şubat 2013

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, sismik arama gemisinin çalışmaları sırasında petrol veya doğalgaz bulgusuna rastlandığı takdirde yeni bir platform alınacağını belirterek, “Hedefimiz platformunu üreten ve kendi platformuyla sondajları yapan bir ülke olmak” dedi.

Bakan Yıldız, bugün hizmete alınan Barbaros Hayrettin Paşa isimli sismik araştırma gemisini gezdi. Yetkililerden gemi hakkına bilgi alan Bakan Yıldız, basın mensuplarının da sorularını yanıtladı. Gemide 18 tane ayrı milletten teknik personel çalıştığını ifade eden Bakan Yıldız, “Bizim heyetimiz 3 yıl yabancılarla beraber çalışacak. Şu anda yarısı yabancı, yarısı Türk personel var. 3 yıl sonra tamamen arkadaşlarımıza teşekkür edeceğiz ve onlar ayrılacaklar. Bu gemi kendisini yaklaşık 3 yıl içerisinde amorti edebilecek bir kadar ticari kabiliyete sahip. Hem ticari hem teknik açıdan bir iş yapmış olduk. İnşallah hem Karadeniz’de hem Akdeniz’de birçok alanı süpürerek birçok alandan bilgiler alarak yaklaşık yerin 8 kilometre altındaki bütün jeolojisini tarayacağız. Karadeniz’de ne var ne yok göreceğiz. Petrolle alakalı bizim gerçekçilik politikamız var, bir şey bulmadan etmeden bulduk ettik demiyoruz. Ama bu geminin vereceği doneler, bilgiler bizim için son derece önemli olacak. O açıdan ben hem ülkemize hem de bölgemize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

Bakan Yıldız, “Başbakan Erdoğan’ın Türkiye’nin gelişen gücüne mütenasip ona paralel bir yaklaşımımızın olmasını istemişti. Bu gemide Türkiye’nin gelişen yüzüne çok yakın bir gemidir. Dünyada böyle 80 tane gemi var ama bunun 10 tanesi bu kadar gelişmiş” diye konuştu.
...
http://www.denizhaber.com.tr/guncel/47196/yildiz-ikinci-sismik-gemi-tuzlada-yapilacak-denizhaber-recep-canpolat-barbaros.html

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder