Savunma ve Stratejik Analizler

14 Şubat 2013 Perşembe

Yüksek İrtifa Hava Savunma Projesi ne zaman sonuçlanacak

13/02/13   Kaynak:  www.kokpit.aero

Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar Yüksek İrtifa Hava Savunma Füze Projesi’nin iki defa İcra Komitesi’ne geldiği ve proje için nihai kararın önümüzdeki aylar içinde yapılacak toplantıda verileceğini söyledi.

Bayar, “Türkiye’nin altı yıldır gündeminde hava savunma füze projesi. Dünyada dört üretici var. İhale için teklifler alındı. Teklif değerlendiriyoruz” diye konuştu.

NIKE FÜZELERİ ÖMRÜNÜ DOLDURDU

İstanbul’da konuşlandırılan ve 50 yaşını deviren Nike Füzeleri’nin kullanım ömürlerinin dolduğunu söyleyen Bayar, “Bunlar çok kompleks bir hava savunma sistemi. Bizim buradaki başarımız bu dört şirketin de ihaleye girmesi oldu. Çin, Rusya, Amerika ve Avrupa yarışıyor. İyi bir rekabet yakalandı. Performans yani TSK ihtiyacının karşılanması, yerli imalat ve maliyetler önemli. Son sunumumuzu yapacağız ve karar bekliyoruz” diye konuştu.

TÜRKİYE BU FÜZELERİ YAPABİLİR Mİ

Alçak ve orta için de Türkiye’de projelerin geliştirildiğini, tasarımlarının yapıldığını belirten Müsteşar Bayar, “Bu projeler, tamamen milli çözümler ile gerçekleştiriliyor. Yüksek irtifa için bunu yapabilmek için ciddi bir süre ayrılması gerekiyor. Bu nedenle ihaleye çıkıp çözüm almaya çıktık. Alçak ve ortada sonuçları bu yıl sonundan itibaren görmeye başlayacağız” diye konuştu.

http://kokpit.aero/hava-savunma-fuzesi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder