Savunma ve Stratejik Analizler

20 Mart 2013 Çarşamba

ADİK ile HAVELSAN sözleşme imzaladı

19 Mart 2013

ANADOLU Tersanesi ile Savunma Sanayi Müsteşarlığı arasında 2011 yılında imzalanan 2 adetlik LST (Amfibi Gemi) projesinde yeni bir aşamaya yaklaşılıyor. Bu çerçevede ANADOLU Tersanesi HAVELSAN ile LST Projesi için sözleşme imzaladı.

Bu projeye özel olarak, yüklenici tarafından Hazine Müsteşarlığına sağlanması gereken kredi, ANADOLU Tersanesinin de girişimleri ile sağlandı ve kredi sözleşmesi Bakanlar Kurulu onayına çıktı. Bakanlar Kurulu'nun da onay vermesinin ardından proje uygulama takvimi resmen başlayacak.

LST projesinin uygulama takviminin başlamasına sayılı günler kala, ANADOLU Tersanesi de çalışmalarını hızlandırdı. Tersane bir taraftan geçen yıl başarı ile zamanında geçici teslimleri bitirilen ADİK sınıfı Süratli Amfibi Gemilerin (LCT) kesin teslimlerini yaparken, diğer taraftan da son süratle LST projesine hazırlanıyor.

Bu çerçevede LST gemisinin önemli donanımlardan biri olan Savaş Yönetim Sisteminin tedarik edilmesi için, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı'na ait firmalardan biri olan HAVELSAN Hava Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş firması ile tedarik sözleşmesi imzalandı.

Satın alma konusunda 2012 yılı içinde prensip anlaşmasına varan ANADOLU Tersanesi ve HAVELSAN firması, Şubat ayı içinde sözleşme üzerinde de anlaşmaya vararak LST projesindeki ilişkilerini resmileştirdiler.

Bu görüşmeler sırasında ANADOLU Tersanesi heyetinde Yönetim Kurulu Başkanı M.Faruk Ürkmez, Savunma Grubu Koordinatörü Amiral (E) Metin Poyrazlar ve Silah-Sensör Direktörü Deniz Celbiş yer aldılar. HAVELSAN tarafı ise Genel Müdür Sadık Yamaç ve Deniz Savaş Sistemleri Grup Başkanı Serdar Müldür başkanlığındaki heyetle temsil edildiler.

Bu çerçevede HAVELSAN, ANADOLU Tersanesi tarafından imal edilecek iki adet LST gemisinin Savaş Yönetim Sistemini sağlayacak. Ayrıca iki firma, Türkiye dışındaki projelerinde de işbirliklerini geliştirme kararı aldılar.

ANADOLU Tersanesi 2012 yılında da HAVELSAN ile LST gemilerinin Savaş Sistemlerinin entegrasyonu amacı ile bir tedarik (hizmet) sözleşmesi imzalamıştı. Bu ikinci sözleşme ile iki firma arasındaki işbirliği daha da pekişmiş oldu.

http://www.denizhaber.com.tr/dzkk-sgk/47607/adik-ile-havelsan8217in-isbirligi-yapiyor-lst-anadolu-tersanesi-adik-havelsan-de.html

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder