Savunma ve Stratejik Analizler

6 Mart 2013 Çarşamba

Cumhurbaşkanı Gül ve Kral Abdullah T-129'da

06.03.2013  Source:  www.kokpit.aero

Kral Abdullah’ın resmi ziyaretinde ön plana savunma projeleri çıktı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile TAI ve Aselsan tesislerini gezen Ürdün Kralı, projelerle ilgili bilgi aldı. TAI tesislerinde Uçuş Test Merkezi'ne gelen Cumhurbaşkanı Gül ve Kral Abdullah için T-129, Hürkuş eğitim ve ANKA insansız hava araçları incelenmek amacıyla dizilmişti.

Aynı zamanda babası gibi pilot olan Kral Abdullah, önce ANKA hakkında bilgi aldı. Ardından ilk uçuşunu önümüzdeki aylarda yapacak Hürkuş'u inceledi. Tüm bilgilendirmeler, TAI Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Kaya, Genel Müdür Muharrem Dörtkaşlı, Uçak Grup Başkanı Özcan Ertem ve TAI test pilotları tarafından yapıldı. Mavi uçuş montlarını giyen Kral Abdullah ve Cumhurbaşkanı Gül, T-129 helikopterine de bindi.

Kral arka kokpitte pilot yerine, Cumhurbaşkanı Gül ise önde silahçının görev yaptığı bölüme oturdu. Burada Aselsan tarafından geliştirilen ve silahçının baktığı yeri vurmasını sağlayan kask hakkında da bilgi alan Kral ve Cumhurbaşkanı, kameralara poz verdi.

ÜRDÜN AH-1F COBRA'LARI YENİLEMEK İSTİYOR

Halen Ürdün Ordusu’nun elinde ekonomik ömürlerini doldurmaya başlayan AH-1F Cobra tipi taarruz helikopterleri bulunuyor. Toplam 29 adet helikopterin önümüzdeki yıllarda yenilenmesi planlanıyor.

TAI, Aselsan ile birlikte geliştirdiği AgustaWestland tasarımı T-129 helikopterini Ürdün’e satmayı hedefliyor. Bu konuda uzun süredir Ürdünlü yetkililerle temasta olan TAI, Ürdün’ün yanı sıra Pakistan’la da helikopter konusunda görüşmeler yapıyor.

Ürdün’ün ilgilendiği bir başka proje de ANKA insansız hava aracı. Seri üretimine bu yıl başlanacak Anka, 2014’ten itibaren Türk Hava Kuvvetleri’ne teslim edilecek.

TAI Ürdün'ün geçmişte F-16 uçaklarını da modernize etmişti.

İLK İHRACAT MISIR’A

Anka’nın ilk yurtdışı satışı konusunda Mısır’la yapılan görüşmelerde önemli bir aşama kaydedildi. Mısır 10 uçak ve yer sistemi almayı planlıyor. Geçtiğimiz günlerde Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar, Heron’lara göre Anka’nın yarı fiyata sahip olduğunu söylemişti. Heron’ların her biri için Türkiye 18 milyon dolar ödemişti.

http://kokpit.aero/atak-urdun-tanitildiFoto Galeri

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder