Savunma ve Stratejik Analizler

14 Mart 2013 Perşembe

Erdoğan’dan SSİK'sine olağanüstü çağrı

12 Mart 2013  Cengizhan ÇATAL / ANKARA

Başbakan Tayyip Erdoğan, Savunma Sanayii İcra Komitesi’nin bu ay içinde toplanması için “olağanüstü” çağrıda bulundu.Normal işleyişte 6 ayda bir yapılan komite toplantısının Erdoğan’ın çağrısıyla erken toplanması için taslak olarak 26 Mart tarihi kararlaştırıldı. Erdoğan’ın erken çağrısı, “4 milyar dolarlık uzun menzilli hava savunma sistemi ihalesinde karara varılacak” iddiasını da gündeme getirdi.

ÇİN SON TEKLİFİNİ SUNDU

ABD, Patriot; Rusya S-300 VM; Fransa-İtalya ortaklığı ise Eurosam Samp-T modelleriyle Türkiye için yarışıyor. 3 milyar doların altındaki teklifiyle tarafları şaşırtan Çin’in de yenilenen şartlar konusunda atağa geçtiği ve teklifini sunduğu öğrenildi. Müsteşarlık yetkilileri, son sözü Erdoğan’ın söyleyeceğini belirtti. En son yapılan İcra Komitesi Toplantısı’nda da konunun uzun bir şekilde tartışıldığı ve Erdoğan’ın alınacak füzeler için “en az yüzde 50 yerli katkı” şartını istediği öğrenildi.

Erdoğan’ın başkanlığındaki komitede Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ve Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar da bulunuyor. NATO’nun Adana, Kahramanmaraş ve Gaziantep’te konuşlandırdığı Patriot hava savunma sistemi operasyonel durumda. Ancak Türkiye’ye ait uzun menzilli füzeler konusundaki ihalede hala sonuca varılamadı.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/22797520.asp

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder