Savunma ve Stratejik Analizler

25 Mart 2013 Pazartesi

Mehmetçiğin uzay yolu haritası hazır

25.03.2013  AA

Türk ordusunun uzay tabanlı yeteneklere sahip olup harekât kabiliyetini artırması için Uzay Grup Komutanlığı kuruluyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) uzayda yapmayı planladığı faaliyetlere yönelik "Uzay Yol Haritası"nı hazırladı. Hava Kuvvetleri Komutanlığınca yürütülen çalışmalar kapsamında, Uzay Grup Komutanlığı oluşturuluyor. TSK, 2000 yılından itibaren faaliyetlerini destekleyecek, tüm unsurlarının harekat kabiliyetini artıracak uzay tabanlı yeteneklere sahip olma amacıyla yürüttüğü çalışmaları hızlandırdı. Yol haritasıyla amaçlanan öncelikli projeler ise şöyle:
  • Coğrafya ve iklim koşullarından bağımsız görüntü istihbaratı için amacıyla keşif-gözetleme.  
  • Komuta kontrolünün emniyetli ve her şartta kesintisiz olarak sürdürülebilmesi bakımından haberleşme.
  • Balistik füze tehdidinin önceden tespit edilebilmesi ve savunma tedbirleri için yeterli reaksiyon süresine sahip olunabilmesi amacıyla erken ihbar-ikaz. 
  • Harekât alanının elektronik muharebe düzeninin analizi amacıyla elektronik destek sağlanması.
 2023'TE TAMAMLANACAK
TSK'nın, "Uzay Yol Haritası" doğrultusunda planlanan uzay faaliyetleri Hava Kuvvetleri Komutanlığı tarafından yürütülüyor. Bu kapsamda bir yandan uydu sistemlerine yönelik projeler hayata geçirilirken diğer yandan TSK'nın envanterine girecek uydu sistemlerinin operasyonlarını gerçekleştirecek Uzay Grup Komutanlığı oluşturuluyor. Uzay Grup Komutanlığı, farklı faaliyet alanlarında sahip olunacak uydu sistemleri için teşkil edilen keşif, ihbar-ikaz, elektronik destek, konumlama seyrüsefer uydu komutanlıkları ile uydu fırlatma merkezi komutanlığından oluşuyor. Uzay Grup Komutanlığı'nın 2023'e kadar teşkilât yapısının tamamlanması planlanıyor.

http://www.sabah.com.tr/Gundem/2013/03/25/mehmetcigin-uzay-yolu-haritasi-hazir

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder