Savunma ve Stratejik Analizler

5 Nisan 2013 Cuma

ABD’den USS Thach (FFG-43) ve USS Halyburton (FFG-40) Hibesi

04.04.2013 Levent İÇGEN / VATAN

ABD’nin Türkiye’ye hibe edeceği iki fırkateyn, yüksek maliyetli modifikasyon/tadilat yapılmadan bir süre kullanılacak, ardından da jilet olacak...

ABD’nin Türkiye’ye hibe edeceği füze güdümlü kapasiteye sahip iki fırkateynle ilgili giz perdesi aralandı. Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, bazı kesimlerin “ABD hurda gemilerini Türkiye’ye hibe ediyor“ eleştirisi yaptığı iki fırkateynle ilgili CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran’ın yazılı soru önergesini yanıtladı. Bakan Yılmaz şu bilgileri verdi:

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın harekat ihtiyaçları çerçevesinde, Amerika Birleşik Devletleri Deniz Kuvvetleri’nin firkateynleri hizmet dışına çıkarma planı da göz önünde bulundurularak, 2 adet firkateynin hibe olarak transferi talebi, 2008 yılı Ekim ayında ABD makamlarına iletilmiştir. ABD mevzuatına göre, firkateyn sınıfı gemilerin başka bir ülkeye, hibe veya bedeli karşılığı transferi, ABD Kongresi onayı ile mümkün olmaktadır.

ABD Kongre sürecinin 2013 yılında sonuçlanması halinde; Mart 1983’de hizmete giren USS Thach (FFG-43)’ın  Haziran 2014 ayında, Ocak 1984’de hizmete giren USS Halyburton (FFG-40)’un ise Ağustos 2014 ayında, ABD Deniz Kuvvetleri tarafından hizmet dışına ayrılmalarını müteakip, transferleri yapılabilecektir.

Gemilerin, seyir/emniyet yönünden bekalarını destekleyecek ihtiyaçlar dışında, yüksek maliyetli modifikasyon/tadilat yapılmadan, harekât ihtiyaçları kapsamında bir süre kullanılması ve müteakiben modernize edilmiş mevcut aynı sınıf firkateynlerin işletme ve idamelerinde destek gemisi olarak kullanılması planlanmaktadır.

Hurda işlemi için teslim ediliyor

Gemiler, hizmet dışına ayrılmalarını müteakip Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nca, ayıklanan/kullanılabilir sistem ve malzemeler envanterde mevcut aynı sınıf gemilerin işletme ve idamesinde kullanılmak amacıyla sökülerek stoklanmaktadır. Bu işlemlerden sonra hizmet dışı olan gemiler, hurda işlemlerinin yapılması için Makina Kimya Endüstrisi Kurumu’na teslim edilmektedir.

http://haber.gazetevatan.com/abdden-alip-jilet-yapacagiz/527505/30/dunya

http://www.halyburton.navy.mil/
http://www.public.navy.mil/surfor/ffg43/Pages/default.aspx

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder