Savunma ve Stratejik Analizler

2 Nisan 2013 Salı

Deniz Kuvvetlerine Lojistik Destek Gemisi

18 Mart 2013 Mahmut GÜRER / ANKARA

Savunma Sanayi Müsteşarlığı, "Helikopter Gemisi"nin ardından, "Yüzer Lojistik Ordusu" olarak da bilinen "Lojistik Destek Gemisi"ni de milli kaynaklarla inşa etmeye hazırlanıyor.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için tedariki planlanan Lojistik Destek Gemisi (LDG) projesiyle ilgili ihale ilanı Savunma Sanayi Müsteşarlığı tarafından yayınlandı. İhaleye ilişkin takvim de belirlendi.

Buna göre 2 adet LDG tedariğine yönelik ihalede teklife çağrı dosyaları, 12 Nisan 2013 tarihine kadar 5 bin euro karşılığında alınabilecek. SSM'den teklife çağrı dosyası almayan firma, kurum ve kuruluşlar ihale için teklif veremeyecek. İhaleye sadece yerli tersaneler teklif verilebilecek. Tersanelerin Tesis Güvenlik Belgesi'ne sahip olmaları gerekecek.

Lojistik gemilerinin görevi, operasyon güçleri için yiyecek, su, giyecek, ekipman, mühimmat, yakıt ve inşaat malzemelerinin temini; personel, teçhizat ve ekipmanın taşınması; tıbbi yardım, ekipman, araç, gemi bakım-onarımı gibi lojistik destekleri sağlamak olarak tanımlanıyor.

Lojistik destek gemileri, deniz aşırı bölgelerde bulunan askeri üslerde birliklerin lojistik gereksinimini tam olarak karşılamak amacıyla kullanılıyor. Bunun yanısıra olası çıkarmalar sırasında, ihtiyaç olunan tüm malzeme ve personel bu gemiler ile yerine ulaştırılabiliyor.

Bu nedenle, ABD, İngiltere, Fransa, Rusya gibi ülkelerin elinde bu gemilerden çok sayıda bulunuyor.

Gemilerin en önemli özelliği ise, çok sığ sulara yanaşabilmesi. Tonlarca ağırlık taşıyan LGD'ler, dünyanın herhangi bir yerine askeri kuvvet ve malzemeyi en sığ sahil şeritlerinde indirebiliyor. Bu sayede gemiler, deniz aşırı kara operasyonlarında tank, destroyer, obüs, füze bataryası gibi unsurları başka bir yere nakletmeyi çok daha kolay hale getiriyor.

Türkiye'nin bu gemileri özellikle Kıbrıs'a yapılacak nakliyatlarda kullanması öngörülüyor.

Savunma Sanayi Müsteşarlığı, gemilerin olası maliyetine ilişkin bilgiyi, ihale sürecine etki etmemek için açıklamaktan kaçınsa da, toplam tutarın milyar doları bulmasının beklenmediği dile getiriliyor.

Türkiye'nin bu gemilere ihtiyacının ise özellikle, Libya'dan gerçekleştirilen kurtarma operasyonları sırasında ortaya çıkmıştı. Çok sayıda kişinin tahliyesi için, Türk fırkateylerinin çok sayıda seferiyle çeşitli ülke vatandaşlarının da aralarında bulunduğu 22 binin üzerinde yurttaşı tahliye etmişti. Bu tahliye operasyonunun bedeli Türkiye'ye 3.8 milyon lira olmuştu.

http://www.aksam.com.tr/guncel/deniz-kuvvetlerinde-dev-adim/haber-178334

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder