Savunma ve Stratejik Analizler

30 Nisan 2013 Salı

Deniz Kuvvetleri'nin teknolojik yükselişi

30 Nisan 2013 www.DenizHaber.Com.tr

Türk Deniz Kuvvetleri’nin denizaltıları sadece birkaç ülkenin sahip olduğu suyun altından uydu telefonuyla görüşme teknolojisine erişti. Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, son yıllarda dünyanın en gelişmiş teknolojilerini kullanarak, Akdeniz çanağının en büyük denizaltı filolarından birini oluşturdu. Komutanlığa bağlı Gür, Preveze ve Ay sınıfından 14 denizaltı, modern teknolojileri ve harekat imkanları ile dünyanın önde gelen filoları arasında yer alıyor. Filoda son yıllarda sadece birkaç ülkenin erişebildiği bir iletişim teknolojisi de kullanılmaya başlandı. Uzun süren çalışmalar sonucu artık denizaltılar yerli uyduları kullanarak suyun altındayken telefon görüşmesi yapabiliyor. Bu teknoloji geliştirilene kadar sadece mesaj yoluyla iletişim kuruluyordu. Periskopa bağlı bir antenin su yüzeyine çıkartılmasıyla yapılan haberleşme sayesinde denizaltılarımız yerlerini belli etmeden yolculuklarına devam edebiliyor.


Bu teknolojiyi filonun en modern gemisi TCG Çanakkale’de denizaltının komutanı Yarbay Bahadır Ercüment’ten dinliyoruz. Donanmanın dünyadaki tüm gelişmeleri yakından takip ettiğini belirten Ercüment, “İki ay güneş görmeden suyun altında gidebilecek iradede askerlere sahibiz. Suyun altında binlerce mil yolculuk yapabilen personelimiz övgüyü hak ediyor. Donanmanın er zor branşı olmasına rağmen gönüllü sayısı her geçen gün artıyor” diyor.
...
http://www.denizhaber.com.tr/dzkk-sgk/48405/turk-deniz-kuvvetlerinin-teknolojik-yukselisi-denizalti-canakkale-deniz-gemi-kuv.html

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder