Savunma ve Stratejik Analizler

8 Nisan 2013 Pazartesi

TAI teslimatta yaşanan sorunu aşabilecek mi?

05.04.2013  www.kokpit.aero

TAI-Aselsan ortaklığında geliştirilen T-129 ATAK helikopterinde teslimat sorunları aşılabilecek mi? Sorunun cevabını TAI Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı verdi.

AgustaWestland’ın A-129 gövdesini Türk mühendisinin tasarımı, yazılımı ve yerli sistemlerle T-129 haline getiren TAI ve Aselsan, ‘Erken Duhul Helikopteri-EDH’ modelinin teslimatlarında önemli bir aşamayı geride bıraktı.

Defence Turkey’e konuşan TAI Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı, “Teslimat için çalışmalar devam ediyor. Bu ilk defa gerçekleşen hem bizim hem de kullanıcı için çok detaylı bir süreç. Dolayısıyla zaman alıyor. Beraber çalışarak sorunları en kısa sürede aşacağız” dedi.

YIL SONU HEDEFİ 13 T-129 TESLİMATI

Bu yıl içinde 9’u EDH modeli olmak üzere 4’ü de standart ATAK olmak üzere toplam 13 helikopteri teslim etmeyi planlayan TAI, diğer yandan T-129’un Güney Kore’ye satışı konusunda Amerikalı rakipleri ile mücadele ediyor.

İhalede 1,5 yıldır takip ettiklerini belirten Dörtkaşlı, “Teklife Çağrı, ardından yer, uçuş ve atış testlerini Güney Koreli kullanıcılarla birlikte yaptık. Karşı taraf, ne istediğini bilen kuvvetli bir müşteri. Hepsini başarıyla geçtik. Sonuçta T-129 ile biz ve karşımızda FSM kanalı ile gelen Bell'in AH-1Z ve Boeing’in AH-64 Apache helikopteri kaldı. Aslında bizimle birlikte karşımızda Amerikan hükümetinin yetkilileri vardı. İki gün pazarlıklarla fiyat rekabeti yaptık. TAI için çok önemli bir tecrübeydi. Kaynak süreç raporları bugünlerde hazırlanıyor. Nisan ayında açıklanacaktı. Ancak bir süre gecikme yaşanacak. Bu yarışmada son güne kadar gelebilmek çok önemli. Ümidimiz RFP'nin şartlarına göre, rekabetçi bir seçimin yapılması. Bu maddelere gerçekten uyulursa şansımızın yüksek olduğunu söyleyebilirim’ dedi.

http://kokpit.aero/t-129-teslimatlari-tai

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder