Savunma ve Stratejik Analizler

8 Nisan 2013 Pazartesi

Türk helikopteri sessiz uçan Comanche kuyruğuna sahip olacak

05.04.2013  www.kokpit.aero

Sikorsky, 1990’larda geliştirdiği Comanche taarruz helikopterinin sessiz kuyruk dizaynını Türk tasarımı genel maksat helikopterde kullanılması için sağlama sözü verdi.

İki yıl önce Sikorsky’nin T-70 Blackhawk helikopterini Türk Genel Maksat Helikopteri Projesi (TGMHP) için seçen Savunma Sanayi Müsteşarlığı, teknoloji aktarımı konusunda önemli bir adım attı. Sikorsky, 1990’larda geliştirdiği radara yakalanmayan RAH-66 Comanche taarruz helikopterinin kuyruk tasarımını TAI’nin geliştirdiği yerli helikopter için verecek.

4-5 ton ağırlığında, hafif sınıfta helikopter geliştirilmesi için 15 Haziran 2010’da Savunma Sanayi İstişare Kurulu tarafından karar alınmıştı. TAI’nin ana yükleniciliğinde geliştirilecek projede Kara Kuvvetleri için eğitim helikopteri öncelikli olmak üzere Türkiye’deki kamu ve özel sektör ihtiyacını görecek, 4-5 ton maksimum kalkış ağırlığına sahip, çift motorlu özgün bir tasarım yapılacak.

ÖZGÜN HELİKOPTERİN FİZİBİLİTESİ TAMAMLANDI

TAI liderliğinde tamamlanan fizibilite çalışmalarının ardından SSM’ye ‘Teknik ve Ekonomik Fizibilite Etüdü’ dokumanı Temmuz 2011’de, ardından SSM tarafından yayınlanan Teklife Çağrı Dosyası da Ekim 2012’de teslim edildi.

SESSİZ UÇACAK

Bu sırada 109 adetlik helikopter konusunda Sikorsky ile görüşen SSM, Amerikalı imalatçının 1990’larda deneme uçuşları yapılan RAH-66 Comanche helikopterindeki kuyruk tasırımının yerli helikoptere uygulanması için teknoloji destek taahhüdü aldı.

Özel bir koni içinde, kuyruk rotorunun etrafa çarpmasını ve yer kazalarını önleyen sistem, aynı zamanda da gürültü oranlarını da aşağı çekiyor. Hem sivil hem de askeri amaçlı tasarlanacak helikopterde gürültü büyük önem taşıyor.

YÜKSEK MALİYETLER NEDENİYLE VAZGEÇİLDİ

Sikorsky bir dönem AH-64 Apache helikopterlerinin yerini alması planlanan RAH-66’ları geliştirmiş ancak yüksek maliyetler nedeniyle Amerikan Kara Kuvvetleri projeden vazgeçmişti.

http://kokpit.aero/yerli-helikoptere-sessiz-kuyruk

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder