Savunma ve Stratejik Analizler

13 Mayıs 2013 Pazartesi

ATAK' yerli simülatör

08.05.2013

Helikopter pilotları ve teknisyenlerinin ATAK helikopterinde intibak, harbe hazırlık ve göreve yönelik eğitimleri için ATAK Helikopter Simülatörü tedarik edilecek.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı'ndan (SSM) yapılan açıklamaya göre, IDEF 2013 Fuarı'nda "Atış Eğitim Simülatörü (ATESİM)", "TESİM - BTES ve Uçsar Opsiyonları" ile ATAK Helikopteri Simülatörü (ATAKSİM)" sözleşmeleri, bugün (08.05.2013) düzenlenen törenle imzalanacak.

1-Atış Eğitim Simülatörü Projesi (ATESİM) ile Özel Kuvvetler Komutanlığı'nın temel nişancılık ve ortak muharebe yeteneklerinin arttırılmasına yönelik eğitim sistemleri geliştirilecek. Atış simülatörü, Savronik Elektronik AŞ ana yükleniciliğinde Türk savunma sanayi tarafından yerli olarak üretilecek. Proje, 24 ay içerisinde tamamlanacak.

TESİM - BTES VE UÇSAR OPSİYONLARI EK SÖZLEŞMESİ

2-Bilgisayar Tabanlı Eğitim ve Uçak Sistemleri Arıza Eğitici Sistemleri ile de Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın pilot eğitiminde kullandığı uçakların pilot yer eğitimi ve bakımcı eğitimlerinde kullanılmak üzere eğitim sistemleri geliştirilecek. BTES projesi ile pilot adaylarının sınıf ortamında veya bireysel çalışmalarına imkan sağlayan yazılım ve içerik tamamen yerli olarak üretilecek.

UÇSAR projesi ise benzer bir eğitim sistemini bu uçakların bakımında görevli personelin hizmetine sunacak. Projelerin 24 ay içerisinde tamamlanması hedefleniyor.

ATAK HELİKOPTERİ SİMÜLATÖRÜ SÖZLEŞMESİ

3-SSM tarafından yürütülen en önemli projelerden biri olan Taarruz Taktik Keşif Helikopteri (ATAK) Projesi kapsamında temin edilecek sistemlerin en verimli ve etkin şekilde kullanılması için de ATAK Helikopter Simülatörü ATAKSİM tedarik edilecek. Simülatör, helikopter pilotları ve teknisyenlerinin T-129 ATAK helikopterine "intibak, tazeleme, acil durum, harbe hazırlık ve göreve yönelik" eğitimlerinde kullanılacak.

Proje, Havelsan ana yükleniciliğinde ve TUSAŞ ana-alt yükleniciliğinde gerçekleştirilecek. İlk ürünler 36'ıncı ayda, son ürün ise 42'inci ayda teslim edilecek.

Öte yandan, ATAKSİM projesinde tedarik edilecek sistemlerin mümkün olduğunca yerli sanayi katılımı ile gerçekleştirilmesi planlandı.

http://ekonomi.haberturk.com/teknoloji/haber/842646-atak-yerli-simulator

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder