Savunma ve Stratejik Analizler

13 Mayıs 2013 Pazartesi

Azerbaycan ve Türkiye savunma sanayi alanında işbirliği protokolü imzaladı

08.05.2013  BAKÜ-1NEWS.COM.TR  İ.A.-F.V


İstanbul’da düzenlenen IDEF-2013 Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı çerçevesinde Azerbaycan Savunma Sanayi Bakanlığı (SSB) ve Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanlığı Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM) arasında işbirliği protokolü imzalandı.


Protokolü Azerbaycan adına Savunma Sanayi Bakanı Yaver Camalov, Türkiye adına ise Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar imzaladılar.

Protokol, Azerbaycan SSB ile Türkiye’nin Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKE), ROKETSAN ve Otokar şirketleri arasındaki gelecek ortak projeleri kapsıyor.

Protokolün imza törenine Azerbaycan Savunma Bakanı Orgeneral Sefer Abiyev ve Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz da katıldı.

İmza töreninin ardından açıklama yapan İsmet Yılmaz, iki ülke arasında tüm alanlarda olduğu gibi savunma sanayi sektöründe de işbirliğinin geliştiğini vurguladı. Türk bakan savunma sanayi alanındaki ortak projelerin iki ülke ordularının güçlenmesine hizmet edeceğini inandığını belirterek, “Bizler iki kardeş ülke olarak gelecekte de ortak projeler gerçekleştireceğiz. Türkiye olarak biz buna açığız” şeklinde konuştu.

Savunma Sanayi Bakanı Camalov ise Azerbaycan’la Türkiye’nin savunma sanayi alanında ortak projeler üzerinde çalıştıklarını vurguladı.

Camalov, başında bulunduğu bakanlığın kurulduğu ilk günden beri Türkiye’nin Savunma Sanayi Müsteşarlığı ile işbirliğine büyük önem verdiğini sözlerine ekledi.

http://www.1news.com.tr/azerbaycan/siyaset/20130508061611945.html

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder