Savunma ve Stratejik Analizler

13 Mayıs 2013 Pazartesi

Deniz Kuvvetleri’ne bu yıl iki ATR72-600 teslim ediliyor

12.05.2013  Selin KABATAŞ / kokpit.aero

Alenia Aermacchi Deniz Kuvvetlerinin sipariş ettiği iki adet ATR 72-600 genel maksat uçağının ilkini Haziran’da teslim edecek. 2018 sonuna kadar Deniz Kuvvetleri'ne toplam 6 uçağın teslim edilmesi planlanıyor. Normalde bu anlaşma Nisan 2006’da yürürlüğe girmişti. Ancak aradan geçen 7 yıllık sürede istenilen modifikasyonlar Alenia Aermacchi tarafından yerine getirilemeyince yaklaşık bir yıldır süren müzakereler sonrasında projede değişikliğe gidildi.

Savunma Sanayi Müsteşarlığı geçen yıl Alenia Aermacchi’yle yapılan sözleşmede değişiklik yaparak uçak sayısı ve konfigürasyonunda yeni bir tarife belirledi. Meltem 3 programı için Savunma Sanayi Müsteşarlığı, Alenia Aermacchi ve TAI arasında yapılan anlaşma çerçevesinde Thales Amascos görev sistemi ve anti-denizaltı/anti yüzey savaş yapılandırması bulunan 10 ATR 72-500 teslim edecekti.

Anlaşmadaki değişiklik taraflar arasındaki ortak basın toplantısıyla Savunma Sanayi Fuarı IDEF’te duyuruldu. Değişiklik kapsamında glass kokpit ve daha güçlü motorlara sahip uçaklar sağlanması konusunda anlaşmaya varıldı. Deniz Kuvvetlerinin isteği üzerine ATR 72-600’ler otomatik tanımlama sistemi, Link 16 datalink ve MK 54 hafif torpido silah sistemleriyle donatılacak.

Sözleşme değişikliği ilk iki uçak için Borajet tarafından sağlanacak performansa dayalı lojistik destek paketini de içeriyor. İlk iki ATR 72-600 Alenia Aermacchi’nin Napoli Capodichino’daki tesislerinde modifiye ediliyor ve yolcu ve kargo taşıma versiyonlarında kullanılacak genel maksat amaçlı uçaklar Haziran ve Temmuz’da teslim edilecek. Bu uçaklar özel anten ve sistemlere sahip olmadığı için denizaltı savaşı gibi görevlerde kullanılmayacak.

ATR 72-600’Ü TAI MODİFİYE EDİYOR

İlk ‘yeşil’ ATR 72-600 ise TAI tarafından denizaltı savaşı, deniz karakol görevlerinde kullanılmak üzere özel sistemlere sahip konfigürasyonuna dönüştürülmesi için Nisan’da Türkiye’ye geldi ve modifiye edilmeye başlandı. 2015’teki uçuşa kadar platform Alenia Aermacchi’nin test ve sertifikasyon süreçlerinden sorumlu olacağı İtalya’ya transfer edilecek. Deniz Kuvvetleri’nin ilk uçağı Şubat 2017’de teslim edilecek kalan uçaklar ise 2018’in sonuna kadar envantere girecek.

Alenia Aermacchi ve TAI, IDEF’te ayrıca sektörel ve ticari işbirliklerini geliştirmek üzere bir mutabakat imzaladı. Anlaşmanın ilk aşaması modifiye edilmiş ATR 72-600 için yeni pazarlar araştırmayı kapsıyor.

http://kokpit.aero/meltem-3-ufukta-gozuktu

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder