Savunma ve Stratejik Analizler

14 Mayıs 2013 Salı

HAVELSAN DOOB müşterek bir komuta kontrol sistemini dünyaya satacak

11.05.2013

HAVELSAN Genel Müdürü Sadık Yamaç, ürettikleri Komuta Kontrol Bilgi Sistemi’nin (DOOB) dikkatleri üzerine çektiğini belirterek, "Dünyada çok tutulacağına inanıyoruz. NATO’da bunu denedik ve çok beğeni kazandı" dedi.
...
HAVELSAN’ın son teknolojisi DOOB’u yurt dışına da satacaklarını bildiren Sadık Yamaç, yazılımları hem yaptıklarını hem de sattıklarını söyledi. Yamaç, "Önceliğimiz her zaman Türk Silahlı Kuvvetleri. Ama DOOB’u dünyaya satacağız" dedi.

DOOB’un çok entegre bir sistem olduğunu vurgulayan Yamaç, "Bu, müşterek hareket kabiliyeti sağlayan, silahlı kuvvetlerin farklı unsurlarını bir araya toplayıp, onların hareket kabiliyetini birlikte yöneten bir sistem. Dünyada çok tutulacağına inanıyoruz. NATO’da bunu denedik ve çok beğeni kazandı" ifadelerini kullandı.
...
Tek merkezden IPhone’la savaş dönemi

HAVELSAN Pazarlama ve İş Geliştirme Direktörü Alparslan Kuloğlu, HAVELSAN’ın komuta kontrol sistemleri alanında birçok ürünü olduğunu belirterek, DOOB’un müşterek bir komuta kontrol sistemi olduğunu, kara, hava ve deniz kuvvetlerinin beraber savaşmasını sağlamaya yönelik çalıştığını kaydetti.

Sistemin en önemli özelliğinin esneklik olduğunu anlatan Kuloğlu, "Her ülkeye gittiğinizde birtakım komuta kontrol sistemleri oluyor. ’Benim sistemime bağlanabilir mi?’ diye soruyorlar. DOOB, 31 farklı yazılım protokolüyle entegre çalışabilen özelliği sahip. Herhangi bir yere gittiğimizde mevcut komuta kontrol sistemine bir kabloyla bağlanıp, sisteme entegre olabiliyorsunuz. Bu da maliyeti etkiliyor" bilgisini verdi.

Genelkurmay Başkanlığı ile satış için görüşmeler yapıldığını bildiren Kuloğlu, Pakistan ve NATO üyesi ülkelerle de görüşmelerinin devam ettiğini anlattı.

Kuloğlu, DOOB’un dünyadaki emsalleri arasında varlığını hissettireceğine dikkati çekerek, şunları söyledi: "DOOB, askeri kuvvetlerin birbirleriyle etkin iletişimini, konum bilgisi veya planlama bir yana, basit yazışmayı yapabilecek bir sistem. Herhangi bir alanda bir keşif ekibi görüyor ve o alanda yürürken IPad ve IPhone benzeri bir aletten kendisine bir komut gelebiliyor. Oranın neresi olduğunu bilmiyorsanız bile mesaj gönderebileceksiniz. Tüm bunların güvenli bir şekilde yapılması lazım. Bilgisayarla SMS atamazsınız, sizi görürler. Bunun için de özel iletişim hatları tasarlamanız lazım. Bu sistemi IPhone veya IPad’e entegre çalışabilir hale getirdik. Dolayısıyla herhangi bir harp veya çatışma anında sahadaki insanı kontrol etmek daha kolay."

http://ekonomi.milliyet.com.tr/havelsan-doob-u-dunyaya-satacak/ekonomi/detay/1706953/default.htm

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder