Savunma ve Stratejik Analizler

13 Mayıs 2013 Pazartesi

HİSAR-A ve HİSAR-O Projesi Sözleşmesi İmza Töreni

08 Mayıs 2013 Kaynak: Savunma Sanayi Müsteşarlığı

Konu : HİSAR Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi (HİSAR-A) ve HİSAR Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi (HİSAR-O) Projeleri Kapsamında İşbirliği mutabakatı

HİSAR-A ve HİSAR-O sistemleri Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçları doğrultusunda ASELSAN liderliğinde yerli savunma sanayi firmalarının kabiliyetlerinden yararlanılarak milli imkanlarla geliştirilmektedir. HİSAR-A ve HİSAR-O projeleri, hava savunma alanında komuta kontrol, radar, atış kontrol, silah ve füze sistemleri konularında özgün ürünleri bulunan ASELSAN’ın ana yükleniciliğinde yürütülmektedir.

Bu projelerde ROKETSAN füzeden, TÜBİTAK SAGE Füze Harp Başlığı ile Isıl Pilden, Meteksan Savunma ASELSAN HBT Grubu ile birlikte Veri Bağından, Milsoft Link-16 Yazılımından sorumludur. Füzelerde kullanılacak Arayıcı Başlıklar da ASELSAN tarafından geliştirilmektedir. Savunma sanayimizde her biri önemli roller üstlenmiş söz konusu kuruluşlar IDEF Fuarında bir araya gelerek projelerin başarıyla gerçekleştirilmesine yönelik işbirliği mutabakatı imzalayacaklardır.

Projelerin geliştirme döneminde üç adet Kundağı Motorlu Otonom Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi (KMOAİHSFS), beş adet Füze Fırlatma Sistemi (FFS) ve 3 adet Füze Taşıma ve Yükleme Sistemi (FTYS) prototipi üretilecektir. HİSAR Sistemleri etkili oldukları menzil ve irtifa zarfı içerisinde uçaklara, helikopterlere, seyir füzelerine, insansız hava araçlarına ve havadan karaya füzelere karşı etkili olabilmektedir.

Zırhlı ve mekanize birlikler ile hareket edebilecek olan KMOAİHSFS; hedef tespit, teşhis, takip ve füze atışı fonksiyonlarını tam otonom olarak gerçekleştirebilen bir hava savunma sistemidir.

Atış Kontrol ve Komuta Kontrol fonksiyonları Ateş İdare Cihazı tarafından yapılan FFS; üs, liman, lojistik merkez gibi değerli sabit tesislerin alçak ve orta irtifa hava savunması için görev yapabilecektir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder