Savunma ve Stratejik Analizler

16 Mayıs 2013 Perşembe

Pakistan TAI’nin geliştirdiği ANKA’nın parçalarını aldı

16.05.2013  www.kokpit.aero

Geçtiğimiz hafta gerçekleşen IDEF Fuarı’nda TAI ve Pakistan Havacılık Kompleksi arasında işbirliği anlaşması imzalandı. Pakistan’dan ANKA parçası alan TAI, daha büyük işbirliği hedefliyor.

Geçen 10 yılda insansız hava aracına (İHA) sahip olmak için arayışlarını sürdüren Pakistan, Türkiye’ye İHA parçaları ihraç etmeye başladı. Pakistan Havacılık Kompleksi (PAC), Kamra yetkilileri, TAI tarafından geliştirilen insansız hava aracı ANKA’nın parçalarının ilk partisini teslim etti. İmza seremonisi İstanbul’da düzenlenen Savunma Sanayi Fuarı IDEF’te gerçekleşti.

PAKİSTAN’LA İŞBİRLİĞİ GELİŞİYOR

Törenden sonra TAI Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı, böyle bir anlaşma ile PAC, Kamra’ya iletecekleri bilgi ve beceriden çok memnun olduğunu ifade etti. Dörtkaşlı ayrıca işbirliğinin gelecekte çok daha fazla olacağına inandığını belirtti. Pakistan, insansız hava aracına erişim ve yerli bir İHA’nın inşası için denemeler gerçekleştirmek istiyor.

Türkiye ile Pakistan arasında savunma sanayi konusunda iş birliği her geçen gün daha da gelişiyor. TAI, Pakistan Hava Kuvvetleri'ne ait F-16 uçaklarının modernizasyonunu yapmıştı. Halen TAI, Pakistan'a T-129 ATAK taarruz helikopteri ile ANKA insansız hava araçlarının satışını hedefliyor.

http://kokpit.aero/Pakistan-ana-parcalari-aliyor

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder