Savunma ve Stratejik Analizler

29 Mayıs 2013 Çarşamba

Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar Kirpi projesiyle ilgili konuştu

27 Mayıs 2013

Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar, TMSF'nin yönetimini devraldığı BMC'nin yürüttüğü zırhlı araç Kirpi projesiyle ilgili olarak, "Silahlı kuvvetlerimize mayına karşı korumalı "Kirpi" adıyla bilinen araçlarımız imal edildi. Bunların önemli bir kısmı teslim edildi. Maalesef şirketin içinde bulunduğu mali zorluk sebebiyle üretim ve teslimatlarında aksama oldu. Bir seneye aşkın bir süredir de bu firmanın bağlı olduğu grupla yoğun müzakere içindeyiz, teslimatların devamının sağlanması için. Fakat geçtiğimiz hafta itibariyle bizim sözleşmemiz açısından atılması gereken bütün adımlar tükendiği için kısmı bir feshe gitmek zorunda kaldık. Bu sözleşmemiz de teslim edilemeyen araçların sözleşmedeki onlara düşen kısmı fesh olmuş oldu. Fakat sözleşmemizin geri kalanı yürürlükte" dedi.

Bayar, BMC'nin mali krize düşene kadar teslimatlarını başarılı şekilde yaptığını belirterek, "Tekrar fabrika faaliyete geçerse Silahlı Kuvvetlerimizin ihtiyaçları doğrultusunda önemli siparişlerimiz olacaktır. Geçtiğimiz hafta malum kamuoyuna yansıyan bir gelişme oldu. TMSF grup boşluğu sebebiyle BMC yönetimini devraldı. Kendileriyle de istişaremiz devam ediyor. Ümit ediyoruz ki BMC kısa zamanda yeni bir sermaye yapısıyla tekrar üretime geçecektir. BMC ülkemizin önemli bir sanayi kuruluşu. Bizim projemizde de bizce teslimatlarının mali krize düştüğü noktaya kadar başarılı bir şekilde yaptı. Silahlı kuvvetlerimizin memnun kaldığı araçları ürettiler. Ümit ediyoruz ki bu şirketimiz ülkemizin önemli bir otomotiv sanayi kuruluşu olarak ayağa kalkacaktır, askeri alanda güvenlik kuvvetlerinin ihtiyaç duyduğu araçların üretimine tekrar başlayacaktır" diye konuştu.

Savunma sanayi projelerinde temel önceliklerinin silahlı kuvvetlerin ihtiyaçlarını karşılamak olduğunu ifade eden Bayar, şöyle konuştu:

"Bu yönde yaptığımız çalışmalarda da en son 2011 yılına kadar yüzde 50 hedefimiz vardı. Silahlı kuvvetlerin ihtiyaçlarını ülke sanayinden karşılamak yönündeydi. Bunu başardık. Şu anda da artarak devam ediyor. Bu artış tabi ki birinci olarak yürütmekte olduğumuz projelerin mühendislik ve tasarımını ülkemizde yapmamız. Bunlar arasında Altay, savaş gemisi gibi, Atak helikopterimiz gibi projeler tasarım ve mühendisliğini kendimizin yapması itici güç oldu. İkincisi de ülkemizin gelişen sanayi alt yapısı projelerimizi daha etkin bir şekilde devreye aldık." .

http://www.gercekgundem.com/?p=547668

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder