Savunma ve Stratejik Analizler

13 Mayıs 2013 Pazartesi

TAI Mısır'da ANKA için imzaya yakın

09.05.2013  kokpit.aero

TAI Mısır'a 10 adet insansız hava aracı ANKA'dan satmak üzere anlaşmada son noktaya geldi. Kontratın önümüzdeki ay sonunda imzalanması bekleniyor. TAI Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı, bu ihracatın Türk havacılık sanayisinin büyük başarısı olduğunu söyledi

TAI’nin geliştirdiği insansız hava aracı ANKA’nın ilk yurtdışı müşterisi Mısır olacak. Toplam 10 uçaklık pakette anlaşma için halen detay görüşmelerinin yapıldığını belirten TAI Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı, “Anlaşmanın önümüzde imzalanacak. Projede Mısır’la ortak çalışacağız. ANKA için birlikte görev bilgisayarı ve yazılım hazırlayacağız” dedi.

Mısır’da imal edilecek parçaların Ankara’daki TAI tesislerine geleceğini belirten Dörtkaşlı, bu projede 1950’lerden sonra ilk defa Türk mühendislerinin geliştirdiği bir hava aracı ihraç edilecek. Mısır’ın ardından ANKA’ya Suudi Arabistan ve Libya’dan da ilgi var” diye konuştu.

SERİ İMALAT BAŞLAYACAK

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne verilecek ANKA’lar için seri imalatın yılsonunda başlaması planlanıyor. SATCOM olarak adlandırılan sistemlerin de konulacağı ANKA’nın daha büyük, turboprop motorlu bir modeli için tasarım çalışmaları başlayacak.
...
http://kokpit.aero/anka-misir-satisi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder