Savunma ve Stratejik Analizler

23 Mayıs 2013 Perşembe

TÜBİTAK ile NATO Arasında İşbirliği Anlaşması İmzalandı

07.05.2013

TÜBİTAK ile NATO’nun bilgi güvenliği ve telekomünikasyon projelerini yürüten ajansı NCIA arasında Ar-Ge alanında işbirliği anlaşması imzalandı.

TÜBİTAK, 7-10 Mayıs tarihleri arasında İstanbul TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen 11. Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı'na katıldı. Fuarda savunma, güvenlik ve uzay alanındaki önemli projelerini sergileyen TÜBİTAK, NATO ile işbirliği anlaşması imzaladı. TÜBİTAK BİLGEM’in gerçekleştirdiği projeleri ve bilgi güvenliği alanındaki çalışmalarını yakından takip eden NATO, anlaşma ile Ar-Ge alanında işbirliğinde bulunacak.

İşbirliği anlaşması TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Dr. Hasan Palaz ile NATO İletişim ve Enformasyon Sistemleri Ajansı (NCIA) Genel Müdürü Emekli Korgeneral Koen Gijsbers arasında imzalandı.

Anlaşma hakkında bilgi veren Palaz, NATO'nun TÜBİTAK BİLGEM'in gerçekleştirdiği projeleri ve bilgi güvenliği alanındaki çalışmalarını yakından takip ettiğini belirterek, "Anlaşma ile NATO ile Ar-Ge alanında işbirliğinde bulunacağız. Anlaşma kapsamında, iki kurum arasında bilimsel bilgi değişimi, ortak Ar-Ge çalışmaları ve danışmanlık, komuta, kontrol, iletişim, haber alma, gözetleme, keşif alanında ve teknoloji geliştirme konularında çalışmalar gerçekleştirilecek" diye konuştu.

http://www.tubitak.gov.tr/tr/haber/tubitak-ile-nato-arasinda-isbirligi-anlasmasi-imzalandi#

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder