Savunma ve Stratejik Analizler

28 Haziran 2013 Cuma

Donanma Komutanı Bostanoğlu Fas'ta

27 Haziran 2013  www.DenizHaber.Com.tr

Donanma Komutanı Koramiral Bülent Bostanoğlu, TCG Heybeliada Korveti'nin Kuzey Afrika turu kapsamında Fas'ın Kazablanka kentine gitti. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın Milli Gemi Projesi MİLGEM kapsamında İstanbul Tersanesi Komutanlığı'nda üretilen Türkiye'nin ilk yerli savaş gemisi Heybeliada F-511 Korveti, Piri Reis'İn haritasının 500. yılı münasebetiyle Kuzey Afrika ülkelerini ziyareti kapsamında Fas'ın Kazablanka limanına demir attı.

Bostanoğlu, Fas'taki programına başkent Rabat'taki Kral 5. Muhammed ve Kral 2. Muhammed'in kabirlerinin bulunduğu anıt mezara çelenk bırakarak başladı. Ardından Fas Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na geçen Bostanoğlu, Fas Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral Muhammed el-Gamari tarafından resmi törenle karşılandı.

"Heybeliada, savunma sanayisinde dönüm noktası teşkil ediyor"

Bostanoğlu, dost ve kardeş ülke olarak tanımladığı Fas'ta bulunmaktan dolayı memnuniyet duyduğunu ifade ederek, "Türkiye, Fas'ı kendisiyle müşterek özellikleri olan, bölgesinde istikrarlı, her bakımdan örnek teşkil eden bir ülke olarak görmektedir. Biz bu ziyareti, iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesine katkıda bulunmak üzere gerçekleştiriyoruz" diye konuştu.

İki ülke arasında gelişmekte olan ilişkilere dikkati çeken Bostanoğlu, "İki ülkenin silahlı kuvvetleri ve deniz kuvvetleri arasındaki ilişkileri geliştirmek istiyoruz. Bu kapsamda, Türkiye'de inşa edilen yerli Heybeliada gemisi, Kuzey Afrika ülkelerine ve Arnavutluk'a bir dizi ziyaret gerçekleştiriyor. Daha önce Mısır ve Libya'ya liman ziyaretleri yapıldı. Üçüncü durağımız Fas. TCG Heybeliada, bundan sonra da Cezayir ve Arnavutluk'a liman ziyaretleri gerçekleştirecek" dedi.

"Heybeliada gemisi, Türk savunma sanayinde bir dönüm noktası teşkil ediyor" diyen Bostanoğlu, "Heybeliada, yerli imkanlarla dizayn edilen ilk gemi olması nedeniyle çok büyük önem taşıyor. Türkiye'nin ihtiyaçlarının yanı sıra ana hedeflerimizden bir tanesi de gemiyi diğer ülkelere ihraç etmek. Böyle bir ihracat potansiyeli var. Bu gemilerin diğer ülkelerde de alıcı bulmasını umuyoruz" ifadelerini kullandı.

Geminin Fas'a gelişi nedeniyle düzenlenen basın toplantısında konuşan Birinci Korvet Filotillası Komodoru Deniz Kurmay Albay Yaşar Çamur da, Türkiye'nin Fas'ı stratejik ortak olarak gördüklerini söyledi.

Çamur, "İki ülke arasında diğer alanlarda olduğu gibi savunma, güvenlik ve savunma sanayi alanlarında da büyük bir işbirliği potansiyeli var. Askeri işbirliğinin pekiştirilmesinin, ülkelerimiz arasındaki ilişkilere çok büyük katkı sağlayacağını düşünüyoruz" dedi.

TCG Heybeliada Korveti'nin teknik özellikleriyle ilgili bilgi veren Gemi Komutanı Deniz Kurmay Yarbay Erdinç Kuşçu ise, "Gemide kullanılan sistemlerin Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, TÜBİTAK ve Türk firmaları tarafından geliştirildiğini aktararak, TCG Heybeliada'nın emsallerine göre çok üstün özelliklere sahip bir korvet olduğunu" kaydetti.

http://www.denizhaber.com.tr/dzkk-sgk/49616/donanma-komutani-bostanoglu-fasta-heybeliada-denizhaber-bulent-bostanoglu.html

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder