Savunma ve Stratejik Analizler

10 Haziran 2013 Pazartesi

F-5 uçakları emekli oldu

03.06.2013 www.kokpit.aero

Türk Hava Kuvvetleri'nde 1964'te başlayan F-5'lerin kullanımı, 1990'ların ikinci yarısına kadar ön hatta devam etti. Gündüz av/av önleme görevlerini başarıyla yapan uçak, en son Merzifon'da yerini F-16'ya bıraktı.

Ön hat görevinin ardından F-5'lerin yeni yuvası Konya'ydı. Buradaki filolarda F-100'lerin yerine harbe hazırlık uçaklarında genç pilotları yetiştirdi. Ardından modernize edildi. Ekranlı kokpite kavuşan uçaklar geçen ay 133'üncü Filo'nun lağvedilmesi ile harbe hazırlık dönemlerini de kapatmış oldu. Artık Hava Kuvvetleri'nde tek F-5 kullanan filo Türk Yıldızları... Uçakların gövde ömürleri izin verdiği sürece Türk Yıldızları bu uçakları kullanacak. Ayrıca TAI'nin tasarladığı Hürkuş'un da gelecek yıllarda Türk Yıldızları'nda görev yapması da planlar arasında.

HARBE HAZIRLIK ARTIK T-38'LERDE

Akıncı Üssü'nde gerçekleştirilen sergide F-5 uçağının hemen yanında T-38M yer alıyordu. Modernizasyonu tamamlanan uçakta özel sistemler sayesinde pilotlar harbe hazırlığın tüm eğitim programını bu uçaklarda alacak. İlk devre önümüzdeki günlerde eğitimlerine başlayacak.

Burada pilotlar T-38M ile eğitimin son aşamasını tamamladıktan sonra yaklaşık 25 uçuş saati uçacak. Bomba-makineli top atışı, harbe hazırlığın temelini bu uçaklarda görecek. Tüm atışlar 'sanal' olarak bilgisayarlar üzerinden yapılacak. Ardından görev yapacağı filolara geçecek teğmenler, burada F-16 veya F-4E uçaklarına intibak ederek eğitimlerini sürdürecek.

Bu operasyonun ayrılması için Çiğli'de 2. Ana Jet Üs Komutanlığı'nda ayrı bir filo kurulacak.

http://kokpit.aero/f-5-ler-emekli-oluyor

1 yorum:

  1. Artık kendi yaptığımız uçakları görmek istiyoruz

    YanıtlaSil