Savunma ve Stratejik Analizler

25 Haziran 2013 Salı

Genelkurmay, Suriye sınırını korumak için jetlere elektronik harp podları alacak

25.06.2013   EMRE SONCAN - ANKARA

Doğu Akdeniz’de Suriye tarafından Türk jetinin düşürülmesi ve son dönemde art arda gelen sınır ihlalleri ile çıkan çatışmalar Genelkurmay Başkanlığı’nı harekete geçirdi.

TSK, Suriye hava savunma sistemi ve elektronik ekipmanlarıyla mücadele için 50 elektronik harp podu alacak. Projenin yaklaşık 100 milyon dolara mal olması bekleniyor. Söz konusu podlar Türk savaş uçaklarına takılacak ve Suriye radarları ile füze sistemlerinin karıştırılması için kullanılacak. Alınacak podlarda harekat sırasında savaş uçaklarının tehdit radarlar ve hava savunma sistemlerine karşı güvende olmasını sağlayan elektronik harp sistemleri ile tehdit radar bulunduğunda pilotu ikaz eden ve otomatik olarak kendini izleyen, radarları yanıltan özellikler bulunuyor. Bu gelişmiş sistemlerin ABD’den tedariki öngörülüyor. Konuyla ilgili Zaman’a bilgi veren üst düzey bir yetkili, “Projeyi ya doğrudan Savunma Bakanlığı yürütecek ya da Savunma Sanayii Müsteşarlığı yetkilendirilecek. Tedarik edilecek sistemler, elektronik harpte kullanılacak. Fakat Türkiye olarak esas amacımız her zaman savunmadır.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan TÜBİTAK, Türk savaş uçaklarının elektronik harp sistemlerinin milli olarak tasarlanması ve geliştirilmesi için Milli Savunma Bakanlığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı işbirliğiyle yeni bir proje başlattı. Elektronik harp podu sisteminin yerli olarak geliştirilmesi için TÜBİTAK Savunma ve Güvenlik Teknolojileri Araştırma Grubu (SAVTAG) tarafından harekete geçildi. Ancak sistemlerin geliştirilmesinin vakit alması, ilk tedariklerin yurtdışından yapılması seçeneğini masaya getirdi. Genelkurmay Karargahı’nda bir araya gelen askerî ve sivil yetkililer, 50 elektronik harp podu için bir an önce harekete geçilmesi noktasında fikir birliği sağladı. Yeni sistemler, Türk savaş uçaklarının altına entegre edilecek.

Tank, top, güdümsüz füzeler gibi konvansiyonel savaş yöntemlerinin geçerliliğini yitirmeye başlamasıyla, birçok ülke elektronik harp sistemlerine yatırım yapıyor. ABD bu konuda da başı çekiyor. Yine Rusya’nın elinde kritik sistemler bulunduğu biliniyor. Türkiye’nin komşusu Suriye’nin elindeki gelişmiş hava savunma ve saldırı sistemleri Rus menşeli. Türkiye’nin elektronik harp noktasındaki tedbirleri geliştirmek için önümüzdeki dönemde daha ileri adımlar atacağı kaydediliyor.

http://www.zaman.com.tr/gundem_genelkurmay-suriye-sinirini-korumak-icin-jetlere-elektronik-harp-podlari-alacak_2103881.html

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder