Savunma ve Stratejik Analizler

7 Haziran 2013 Cuma

Putin dikkatini Akdeniz’e çevirdi

7 Haziran 2013  Nerdun HACIOĞLU/MOSKOVA

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Genelkurmay Başkanlığı merkez karargahından Akdeniz sularında bulunan 16 savaş gemisinin filo komutanı Amiral Yuriy Zemski’yi arayarak, “Akdeniz bölgesi birinci derece ulusal çıkar alanımızdır” açıklamasını yaptı.Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Genelkurmay Başkanlığı merkez karargahından Akdeniz sularında bulunan 16 savaş gemisinin filo komutanı Amiral Yuriy Zemski’yi arayarak, “Akdeniz bölgesi birinci derece ulusal çıkar alanımızdır” açıklamasını yaptı.

Rus ordusu merkez komuta karargahında Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Genelkurmay Başkanı Valeriy Gerasimov ile stratejik planlama toplantısı gerçekleştiren Putin, buradan “Akdeniz bölgesi bizim birinci derece çıkar alanımızdır” açıklamasını yaptı.

Televizyonların Rus komutanla görüşmesine yer verdiği Putin şunları söyledi: Akdeniz bizim için çok önemli bir bölge. Burada bizim ulusal çıkarlarımız var. Akdeniz sularında tekrar filo oluşturmamız basit bir gövde gösterisi değildir. Burada partnerlerimizle ortak harekatlar da düzenliyoruz. Size görevinizde başarılar diliyorum.

Putin’in ardından Savunma Bakanı Sergey Şoygu da söz alarak, “Evet Akdeniz sularında bulunan savaş gemisi filomuz barışın garantörü olacaktır” dedi.

Genelkurmay Başkanı General Valeriy Gerasimov ise Rusya’nın gerekirse Akdeniz’de güç artırımına gidebilecekleri imasında bulunarak, “Şu anda Akdeniz sularında 16 adet savaş gemimizle üç deniz savaş helikopteri konuşlanmış durumda. İleride bu sayı durumu göre değişecektir” açıklamasını yaptı.

PUTİN, TÜRKİYE'DEKİ UÇURTMALARI BİLE İZLİYOR

Rusya’nın şu anda tüm dikkatini Akdeniz bölgesiyle güneyde yer alan ülkelere çevirdiğini gösteren ikinci bir açıklama da yapan Putin, ufuk ötesi dev radarın askeri siteme dahil edildiğini de ilan etti. Karadeniz kıyısındaki Armavir bölgesinde inşa edilen ufuk ötesi “Voronej-DM” radarının başarıyla denendiğini belirten Putin, “Bir yıl süren testler yeni radarın mükemmel çalıştığını gösterdi. İstasyonun savaş nöbeti tutmaya başlaması emri veriyorum. Rusya’nın güney sınırları yakınında neler olup bittiğini, havadaki en küçük bir cismi bile görmemiz lazım. 2017 yılına kadar tüm güney bölgeleri kapsaması için Voronej-DM türünde 7 yeni radar istasyonu inşa edeceğiz. Azerbaycan ve Ukrayna’daki radarların kaybını en kısa zamanda telafi edeceğiz” şeklinde konuştu.

RUSLAR KURNAZ FÜZE DENEDİ

Putin, Rus silahlı kuvvetleri merkez komuta merkezini ziyaret ettiği sırada ülkenin bir başka bölgesinde yeni stratejik balistik füze denemesi de yapıldı.Kapustin Yar” uzay üssünden batıda bilinmeyen yeni model kıtalararası füze denemesi yapıldı. Adının bile ne olduğu açıklanmayan yeni Rus füzesi fırlatılmasından kısa süre sonra Kazakistan’daki “Balşah” poligonuna isabet etti. Yeni füzenin Sovyetler döneminde “Şeytan” lakabıyla bilinen “Voevoda” füzesinin daha gelişmiş şıkkı olduğu uzmanlar tarafından dile getiriliyor. Yeni füze çok sayıda yalancı başlıkla düşman radarlarını ve füze kalkanını yanıltma özelliği taşıdığı belirtiliyor.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/23453843.asp

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder