Savunma ve Stratejik Analizler

16 Eylül 2013 Pazartesi

Kirpi üretimini artık TMSF yapacak

16.09.2013 EMRE SONCAN - ANKARA

BMC’nin devlete olan borçlarından dolayı TMSF’ye devredilmesinin ardından, bu şirketin ürettiği mayına dayanıklı zırhlı araç Kirpi’nin imalinde yeni bir döneme giriliyor. Savunma Sanayii Müste-şarlığı’nın sözleşmeyi feshetmesi üzerine TMSF, aracın üretimine devam edeceğini açıkladı.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin mayına dayanıklı zırhlı araçlarını imal eden BMC’ye el koyan Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Savunma Sanayii Müsteşarlığı’na (SSM) mektup yazarak Kirpilerin üretimine devam edeceklerini belirtti. BMC’nin yaşadığı finansal sorunlar nedeniyle Kirpi üretimi uzun süredir durmuştu. TSK’nın mayına dayanıklı zırhlı araç ihtiyacı da tam olarak karşılanamamıştı.

TMSF’nin şirkete el koymasının ardından devletin araçlarını yine devlet üretmiş olacak. 2009’da 468 zırhlı araç için BMC ile anlaşma imzalanmış, ancak firmanın yaşadığı maddî sıkıntı yüzünden araçların 278’i teslim edildikten sonra üretimi durmuştu. Daha sonra küçük bir teslimat daha yapıldı. Kalan Kirpilerin ise üretimi bitirilemedi. BMC, sorunu aşmak için özel bir bankadan kredi buldu fakat üretimi yine nihayete erdiremedi. İşçilerinin alacağı toplam 10 milyon TL’yi de ödemedi. Daha sonra ise şirketin sahibi Mehmet Emin Karamehmet’in devlete olan borçları nedeniyle TMSF şirkete el koydu. TMSF operasyonundan önce ise SSM, BMC ile olan sözleşmesini kısmi olarak feshetti. Araçların akıbetinin ne olacağı tartışılırken, TMSF’den bir hamle geldi. Fon, el koyduğu BMC bünyesinde üretimi sürdürecek.

TMSF ve SSM arasında anlaşma sağlanması halinde, TSK’nın kalan 175 aracı ve Emniyet Genel Müdürlüğü için 20 Kirpi ile bu araçların yedek parça ve bakımlarını kapsayacak üretim gerçekleştirilecek.
...
http://www.zaman.com.tr/ekonomi_kirpi-uretimini-artik-tmsf-yapacak_2136127.html

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder