Savunma ve Stratejik Analizler

16 Eylül 2013 Pazartesi

MKEK'ya 100 milyon liralık yatırım yapılacak

15 Eylül 2013

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Makine Kimya Endüstrisi Kurumu'na (MKEK) bağlı Ağır Silah ve Çelik Fabrikası'na 100 milyon liralık yenileme çalışması yapılacağını, yatırımın 120 bin ton çelik üretim kapasitesine sahip olduğunu söyledi.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ve Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, MKEK bünyesinde bulunan Ağır Silah ve Çelik Fabrikası'ndaki incelemelerin ardından, teşhir salonunda basın toplantısı düzenledi. Kırıkkale'nin kentsel dönüşüm anlamında bir kabuk değiştirdiğini söyleyen Yılmaz, MKEK gibi çok köklü bir tarihe sahip kurumun, yeni bir atılımda bulunması için Çelikhane projesini hayata geçireceklerini belirterek, "İhale sürecine başladık. Yeni tesis 120 bin ton çelik üretim kapasitesine sahip olacak. Yaklaşık 100 milyon liraya mal olacak, savunma sanayi açısından kritik ve önemli bir yatırım." dedi.

MKEK'ye yapılacak olan yatırımlarla Kırıkkale'nin daha da gelişeceğini ifade eden Yılmaz, bir şehrin kamu yatırımlarıyla gelişmeyeceğini, mutlaka özel yatırımların da artırılması gerektiğini vurguladı. Kırıkkale'nin, alacağı yatırımlarla daha da gelişeceğini belirten Yılmaz, imkânlar dâhilinde daha fazla bütçe ayırmaya çalıştıklarını ifade ederek, "Bizim, nitelikli çelikte açığımız var. Dışarıdan ithalat yapıyoruz, değişik sınıflandırmalarla yapıyoruz. Bunun önemli bir kısmını yurt içinden karşılamak için bu tesisi gerçekleştirmeyi öngörüyoruz. Sadece Kırıkkale için değil, çevre illerimiz için de büyük katkılarda bulunacak bir proje olacak." diye konuştu.
...
http://ekonomi.haber7.com/gundem-veriler/haber/1074200-mkekya-100-milyon-liralik-yatirim-yapilacak

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder