Savunma ve Stratejik Analizler

28 Ekim 2013 Pazartesi

C-130'lar 'Gun Ship' olacak!

27/10/13 Muhammet METİN/Kokpit.Aero

Erciyes Projesi ile modernize edilen C-130 uçakları için yeni bir görev geliyor. Özel silahlarla C-130'lar 'Gun Ship' olarak adlandırılan yakın hava desteği görevlerinde de kullanılacak!

Türk Hava Kuvvetleri'nin envanterinde ki 19 adet C-130 nakliye uçağı, Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nın (SSM) başlattığı ERCİYES projesi ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ) ve Kayseri 2nci HİBMK tarafından modernize ediliyor.

ERCİYES Projesi altında modernize edilecek iki C-130T uçağının ERCİYES Sözleşmesinde yapılacak yeni bir değişiklik ile GunShip (Silahlı Uçak) konfigürasyonuna dönüştürülmesi bekleniyor. 2nci HİBMK ERCİYES projesinde görevli yetkiliden edinilen bilgiye göre, TAI, 2nci HİBMK, HvKK ve SSM’nin C-130 uçaklarının silahlandırılması konusunda çalışmalara başladı. Modernizasyon kapsamında C-130 uçaklarının silahlandırılması konusunda belli birikim ve uzmanlığa sahip yabancı bir firma ile görüşmeler gerçekleştirildi.

HANGİ SİLAHLAR OLACAK?

2nci HİBMK ERCİYES projesinde görevli yetkili, yabancı firma tarafından proje kapsamında 3omm GAU-23 Bushmaster otomatik topunun yanı sıra halen KC-130J Harwest Hawk ve AC-130W Stinger II uçaklarında yer alan ve 18km menzile sahip Griffin-A (AGM-176) füzelerinin C-130 uçağında kullanılması teklif edildi.

TAI ana yükleniciliğinde yapılması planlanan projede, Aselsan ve Roketsan’ında görev alması da planlanıyor. Aselsan geliştirdiği başta FLIR sistemi olmak üzere birçok aviyonik sistemin entegre edilmesi, Roketsan’ın ise yerli imkanlarla geliştirilen UMTAS, L-UMTAS ve CİRİT gibi füze sistemlerinin de uçağa takılması gündemde.
...
http://kokpit.aero/c130-gun-ship-erciyes

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder