Savunma ve Stratejik Analizler

3 Ekim 2013 Perşembe

Çin füzesinde Türkiye kararlı

03 Ekim 2013 Aydın Hasan -milliyet.com.tr

Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar, Türkiye'nin 100 kilometre menzili olan yüksek irtifa hava savunması için Çin füzelerinin seçilmesinin gerekçelerini anlattı. Bayar, Çin şirketinin ABD'nin yaptırım listesinde yer almasının Türkiye'yi bağlamadığını dile getirdi. Çin firmasının teklifinin diğer tekliflerden yaklaşık bir milyar dolar daha düşük olduğunu belirten Bayar, füze sisteminin NATO ile entegrasyonu konusunda da hiç bir sorun olmayacağını ifade etti.

Yüksek irtifa hava savunma sistemi için açılan ihalede; Rusya (ANTEY - 2500), ABD (PAC - 3) Çin (FD 2000) ve Fransa - İtalya konsorsiyumu (SAMP/T) yarışmıştı. Savunma Sanayii İcra Komitesi'nde, ihale kapsamında füze ve sistemlerinin, Çin kuruluşu CPMIEC ile Türkiye'de ortak üretilmesi amacıyla sözleşme görüşmelerine başlanmasına karar verildi. ABD yönetimi ile NATO; ABD'nin yaptırım listesinde yer alan ve itttifak dışındaki bir ülke olan Çin'e ait kuruluşun tercih edilmesi nedeniyle Türkiye'ye tepki göstermişti. Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar, bugün gazetecilerle yaptığı sohbet toplantısında, tepkilere yanıt verdi. Bayar'ın, açıklamalarının satırbaşları özetle şöyle: Çin'i ilk sırada değerlendirdik

*Alçak ve orta irtifa savunma sistemlerini Türkiye'de Aselsan ve Roketsan üretiyor. İhaleye konu olan 100 kilotre menzile sahip yüksek irtifa hava savunma sistemlerini kurmak için yurt dışı çözüm aradık. 2009 yılında teklif almaya başladık. Yüksek irtifa sistemlerinde teknolojimizi yeterli görmüyoruz. Savunma ihtiyacımız, maliyet, kredi finansmanı, yerli katılım gibi bir dizi kritere göre ihaleye giren firmalar arasında bir sıralama yaptık. Rusya'nın teklifini değerlendirmenin dışında tuttuk. Çin, Fransa - İtalya konsorsiyumu ve ABD'yi ilk üç sırada değerlendirdik. İcra Komitesi, ilk sırada yer alan Çin kuruluşu ile sözleşme görüşmelerine başlama kararı aldı. Bu sözleşme sonladırılamazsa ikinci sıradaki Fransa - İtalyan konsorsiyumu ile görüşmelere başlanacak. ABD üçüncü sırada yer alıyor. Biz genelde büyük ihtimalle görüşmelere başladığımız ilk firmayla sözleşmeyi imzalıyoruz.

*Bu alanda yüksek teknolojiye sahip dünyada az sayıda şirket var. Biz dünyadaki sistemlerin hepsini ihaleye aldık. Pazarde yer çözümlerin 4'ü de ihale sürecinde yer aldı. ABD, Avrupa, Rus ve Çin sistemlerinin yarışı bizim ihalede gerçekleşti. NATO ile uyumlu olacak

*Hava Kuvvetleri Komutanlığımızın bir hava savunma ağı, komuta kontrol ağı var. Bu ağlar, bir üst kademede NATO'nun hava savunma ağı ile bağlantılı. Füzeler, Çin savunma ağı içinde olmayacak. Bu füzeleri biz, kendi hava savunma ağımıza entegre edeceğiz. Bizim ağımız üzerinden de NATO ağına entegre edilmiş olacak. Daha önce Doğu Bloku ülkeleri olan sonradan NATO'ya giren bazı ülkelerde NATO dışı ülkelerin savunma sistemlerini kullanıyorlar. Yunanistan, Rusya'dan s-300 füzelerini aldı. Çin füzelerini Türkiye'de kurduğumuzda, bu sistem bizim savunma ağımız üzerinde NATO'ya bağlanmış olacak. Füzelerin Çin tarafından üretilecek olması, bu sistemlerin NATO ile uyumlu olmayacağı anlamına gelmiyor.

*Alınan bu karar doğru. En fazla yerli katkıyı içeren teklif Çin'indi. 3 milyar 44 milyon dolar teklif verdiler. Diğerlerinin teklifi 4 milyar doların üstündeydi. Diğer üç teklif de bizim ihtiyacımızı karşılıyordu. Arada ciddi bir maliyet farkı vardı.

*6 ay içinde sözleşmeyi bitirebiliriz. Sözleşme imzalandığında 4 sene içerisinde tamamlanması öngörülüyor. Bu sistemin lisansını almıyoruz. Füzenin tamamına yakını Türkiye'de üretilecek. Sistemde iki kritik unsur var. Füze ve radar. Ciddi bir sanayi katılımız olacak projede. Roketsan ve Aselsan üretimde yer alacak. Bu proje ile yüksek teknolojide belirli bir seviye yakalamayı öngörüyoruz. Bu füzeler, uydu fırlatma sistemleriyle benzer teknoloji kullanıyor. Biz uydu fırlatma sistemlerini Türkiye'de kurmayı planlıyoruz. Bu proje sonuçları itibariyle uzay teknolojileri alanında seviyemizi yükseltecek bir sonuç doğurabilir.

*Çin firması ABD'nin yaptırım listesinde. Bu bir NATO ve BM listesi değil. Bizim de bazı ülkelere veya firmalarla yaptırım listemiz olabiliyor. Geçmişte siyasi nedenlerle bunu uyguladığımız durumlar oldu. Uluslararası hukuk gereği aldığımız teknolojiyi üçüncü bir ülke paylaşamayız. Sözleşmenin imzalanması durumunda Çin'e taahhütlerimiz olacak. Teknoloji bilgisi ABD dahil hiç bir üçüncü ülke ile paylaşılmayacak. NATO'nun hiç bir bilgisini de biz Çin ile paylaşmayacağız. O nedenle bir endişeye gerek bulunmuyor. *Çin, son 20 yıldır savunma sanayii alanında yoğun yatırım yapan bir ülke. Kendi uydularını yerden vurarak, bu alanda ulaştıkları teknolojiyi ortaya koyan bir gösteri yaptılar. Füze ve roket teknolojisinde kuvvetli referansları var.

288 füze fırlatabilecek

*4 adet hava savunma sistemi kurulacak. Bunlar içinde radarlar yer alacak. 72 fırlatıcı bulunacak. Her fırlatıcı da 4 füze yer alacak. Yani sistem toplam 288 füze atacak. Bunların yedekleri de üretilecek. Savunma sistemi mobil olacak. Ne zaman nereye konuşlandırılacağına TSK karar verecek.

http://siyaset.milliyet.com.tr/cin-fuzesinde-turkiye-kararli/siyaset/detay/1772211/default.htm

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder