Savunma ve Stratejik Analizler

3 Ekim 2013 Perşembe

İlk HÜRKUŞ 4 yıl sonra teslim edilecek

28 Eylül 2013  AA

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) Uçak Grup Başkanı Özcan Ertem, HÜRKUŞ'un seri üretimi konusunda alınan kararın Türk havacılık sanayi açısından çok önemli olduğunu belirterek, "İlk HÜRKUŞ, sözleşmeyi takiben dördüncü yılda verilecek.

Kalan 14'ü de takip eden yıl içinde Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edilecek" dedi.Hava Kuvvetleri Komutanlığı için seri üretimine karar verilen Türkiye'nin ilk temel eğitim uçağı olan HÜRKUŞ uçuş testlerine 29 Ağustos 2013'te başladı.

Halen dört uçuşunu başarı ile tamamlayan ve önümüzdeki iki yıl boyunca uçarak test edilecek HÜRKUŞ, şartları karşıladığını gösterdiğinde Türk Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) ve Avrupa Havacılık Emniyeti Kurumundan (EASA) tip sertifikası almış olacak. Alınan üretim kararı ile de bir yandan prototipler denenirken diğer yandan seri üretim süreci başlayacak. TUSAŞ Uçak Grup Başkanı Özcan Ertem, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin ilk temel eğitim uçağı olan HÜRKUŞ'un geliştirme programının, mart 2006'da Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile TUSAŞ arasında imzalanan anlaşma ile başlatıldığını söyledi. Savunma Sanayii İcra Komitesi'nin 26 Eylül 2013 tarihindeki toplantısında Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın 15 adet yeni nesil temel eğitim uçağı ihtiyacının karşılanması amacıyla TUSAŞ ile HÜRKUŞ uçaklarının seri üretimi için sözleşme görüşmelerine başlanması kararı alındığını anımsatan Özcan, devletin Türk sanayisine olan bu güveninin kendileri için büyük gurur kaynağı olduğunu belirtti. Ertem, sözleşmenin 2013 bitmeden imzalanması durumunda ilk HÜRKUŞ uçağının 2017 yılında, kalan 14'ünün de 2018 yılında Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edileceğini bildirdi.

HÜRKUŞ'un maliyetinin henüz belirlenmediğini anlatan Ertem, "Ama dünyada bu tür uçaklar, içindeki elektronik cihazlara bağlı olarak 10-12 milyon dolar bandında dolaşıyor. Biz de rekabetçi olmak açısından bu rakamlar arasında olmaya çalışıyoruz" diye konuştu.

HÜRKUŞ'a yurt dışından da ilgi olduğunu, şu anda 2 ülkede ihaleye girmek için hazırlık yaptıklarını belirten Ertem, şöyle konuştu: "Buna benzer savunma ürünlerinde herkes öncelikle Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nın sipariş vermesini bekliyor. Son yapılan Savunma Sanayii İcra Komitesi'nde bu sipariş verildi, dolayısıyla bu bizim için güzel fırsat olacak ve bizi yurt dışında güçlendirecek. Bizim 4 büyük rakibimiz var. Bunlar İsviçre, ABD, Brezilya ve Kore uçaklarıdır. Artık biz de bundan sonraki her ihalede HÜRKUŞ'la bu firmaların en ciddi rakiplerinden olacağız."

HÜRKUŞ'un motorunun yerli olmadığı şeklindeki değerlendirmeleri de yanıtlayan Ertem, "Bu segmentteki uçakların motorunu dünyada sadece Kanadalı bir firma üretiyor. İsviçre, ABD, Brezilya ve Kore uçaklarının motorları da Kanada firmasından temin ediliyor" dedi. Seri üretilecek 15 uçak ile artık Türk Hava Kuvvetleri'nde F16 savaş uçağı pilotlarının Hürkuş'ta eğitim göreceğini anlatan Ertem, bu eğitim ihtiyacının yerli sanayi tarafından karşılanmasının son derece önemli olduğunu kaydetti.
http://ekonomi.haber7.com/turkiye-ekonomisi/haber/1079449-ilk-hurkus-4-yil-sonra-teslim-edilecek

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder