Savunma ve Stratejik Analizler

31 Ekim 2013 Perşembe

Kalekol’un yeni silahları CİRİT ve GÖZCÜ

31/10/13  Muhammet METİN/Kokpit.aero

Türk mühendisleri tarafından geliştirilen Roketsan’ın Cirit Lazer Güdümlü Füze ile Kale-Baykar ortaklığının Mini İnsansız Hava Aracı Gözcü, Terör ve Kaçakçılıkla mücadele kapsamında yeni inşa edilen Kalekol'larda göreve başladı.

Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, sınır bölgesinde terör ve kaçakçılıkla mücadele kapsamında yeni inşa edilen Kalekol'ların etkinkinliğini ve güvenliğini arttırmak maksadıyla Roketsan tarafından geliştirilen Cirit Lazer Güdümlü Füze ile Baykar ve Kale gruplarının birlikte geliştirdiği Mini İnsansız Hava Aracı Gözcü başta Aktütün Kalekol'u olmak üzere sınır bölgesinde inşa edilen Kalekol'larda hizmete girdi.

Cirit Lazer Güdümlü Füze sistemi, 360 derece dönme kabiliyetine sahip bir platforma entegre edildi. İki lançerden oluşan ve dört Cirit füzesi fırlatma kabiliyetine sahip platform Aktütün Kalekol'unda yüksek bir mevziye yerleştirildi.

İKİ FARKLI BAŞLIĞA SAHİP

Aktütün Kalekol'unda görevli askeri yetkililerden edinilen bilgiye göre, "platformun mobil bir sistem olduğu, istenilen bölgeye kısa bir süre içerisinde intikal edebildiği ve göreve hazır duruma getirildiği bildirildi". Kalekol'da Cirit Füze'sinin Anti-Personel ve Yangın Çıkarıcı harp başlıklı modelleri kullanılıyor.

Bunun yanısıra, Mini İnsansız Hava Aracı Gözcü Aktütün Kalekol'unda gece-gündüz, keşif, gözetleme ve istihbarat amacıyla kullanılmaya başlandı. Askeri yetkililer, bu iki sistemin Kalekol'ların etkinkinliğini önemli ölçüde arttırdığını ve yakın bir zamanda Suriye sınırında bulunan Karakol'larda da hizmete gireceği bilgisi verildi.

GÖZCÜ 6 YILDIR BAŞARIYLA KULLANILIYOR

Gözcü Mini İnsansız Hava Aracı Sistemi tamamen özgün ve milli olarak geliştirilmiş elektronik, yazılım ve yapısal bileşenleri ile Türkiye'nin ilk mini robot hava aracı sistemi. Gözcü Mini İnsansız Hava Aracı, 2007 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından gece ve gündüz, keşif amaçlı olarak kullanılmaya başlandı. Özgün tasarım, otopilot güdüm kontrol sistemleri, yer kontrol istasyonu komuta kontrol elektronik donanım ve yazılım sistemi bulunan Gözcü teslim edildiği tarihten itibaren yoğun bir kullanım sürecine girdi. Bugüne kadar teslim edilen 170'in üzerinde mini insansız hava aracı binlerce saat uçuş sortisini başarıyla gerçekleştirdi.

CİRİT HEM KARADAN HEM HAVADAN ATILIYOR

CİRİT, 2.75” Lazer Güdümlü Füzesi ise, taarruz helikopterlerinden hafif zırhlı / zırhsız, sabit ve hareketli hedeflere karşı kullanılan yüksek hassasiyetli ve maliyet etkin bir sistem. Yeni nesil bir füze olan CİRİT, 2.75” güdümsüz roketler ile güdümlü antitank füzeleri arasındaki taktiksel boşluğu doldurmak amacıyla tasarlandı. CİRİT Füzesi helikopter, İHA, kara aracı, sabit kara platformu, hafif saldırı uçağı, deniz platformları vb. gibi farklı platformlara entegre edilebiliyor.

http://kokpit.aero/kalekol-cirit-gozcu-iha

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder