Savunma ve Stratejik Analizler

26 Ekim 2013 Cumartesi

Rus uçakları Türk sınırlarını turluyor

25 Ekim 2013 ANKARA

Dün akşam (24 Ekim 2013) üzeri Rusya Federasyonu’na ait bir IL-20 (edit: Il-18D-36 Bizon / Il-20M Coot-A olmalı) tipi askeri uçak Karadeniz’de Gürcistan-Türkiye-Bulgaristan-Romanya kıyılarına paralel olarak uluslararası hava sahasında uçuş gerçekleştirdi. Benzer bir olayın 22 Ekim Salı günü de yaşandığı Genelkurmay açıklamasıyla ortaya çıkmıştı.

TSK’dan yapılan açıklamaya göre Rusya Federasyonu (RF)’na ait bir İL-20 tipi askeri uçak, 24 Ekim 2013 tarihinde, 16.36-18.42 saatleri arasında, Karadeniz’de; Gürcistan-Türkiye-Bulgaristan-Romanya kıyılarına paralel olarak ve uluslararası hava sahasında uçuş icra etti. RF’na ait söz konusu uçağın, Karadeniz sahil şeridi boyunca, uluslararası hava sahasında uçuşu esnasında, Merzifon’dan kalkış yapan iki adet F-16 uçağı, Türk hava sahası içerisinde devriye uçuşu gerçekleştirdi.

3 gün önce de önleme yapılmıştı

Türk Silahlı Kuvvetleri 22 Ekim Salı günü de Rusya Federasyonu (RF)’na ait bir IL-20 tipi bir askeri uçağın, 16.37-19.05 arasında, Karadeniz’de Türkiye-Gürcistan hudut bölgesinden, Türkiye-Bulgaristan hudut bölgesine kadar, uluslararası hava sahasında, Türk kıyılarına paralel olacak şekilde doğudan batıya doğru uçuş icra ettiğini, uçağı önleme yapıldığını açıklamıştı.

TSK söz konusu Rus uçağının Karadeniz’in uluslararası hava sahasında ve Hopa/Artvin açıklarında Ankara FIR’ına girişi ile birlikte, muhtemel hava sahası ihlal girişimlerini önlemek amacıya, Hava Kuvvetleri Komutanlığına ait Merzifon’da konuşlu iki F-16 uçağına “alarm” görevi verildiğini bildirmişti.

Merzifon’dan kalkan Türk uçaklarının, saat 17.14’de Rusya Federasyonu uçağını, Ordu açıklarında önleme yaptığı ve Türk Hava Sahasında seyrederek, Rus uçağını Türkiye-Bulgaristan hududuna kadar izlediği belirtilmişti.

http://www.dunya.com/rus-ucaklari-turk-sinirlarini-turluyor-205976h.htm

1 yorum:

  1. Karadenizdeki petrol aramaları, uzun menzilli füze ihalesinden elenme, irana olan yaptırımların azalarak nato ve abdnin insiyatif alması ve sinoptaki rus malı olmayan nükleer santral çalışmasının yan etkileri

    YanıtlaSil