Savunma ve Stratejik Analizler

4 Ekim 2013 Cuma

Türkiye'den AB'ye 'anahtar teslimi' uydu

03 Ekim 2013 ŞABAN GÜNDÜZ - İZMIR

Türkiye’de uzay çalışmaları hız kazandı. TÜRKSAT ve ASELSAN’ın yanı sıra özel şirketler de uydu işine girdi. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Teknopark’ta faaliyet gösteren DVL Ar-Ge Mühendislik, Avrupa Birliği’ne anahtar teslimi uydu yapıyor. Firmanın sahibi Armağan Ergün, 10x10 cm çapında ve 1 kg ağırlığında tasarladıkları ilk uyduyu 18 ay sonra tamamlayacaklarını söyledi. Ekim 2015’e kadar 50 uydu üretilip fırlatılacak.

ABD’deki Silikon Vadisi’nde sekiz yıl çalıştıktan sonra Türkiye’ye dönen ve Aselsan’ın 90 milyon lira bütçeli askerî haberleşme uydusu projesinde görev alan elektronik mühendisi Armağan Ergün, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Teknopark’ta kurduğu şirketiyle AB’ye uydu tasarlıyor. Ergün, projenin 6 ay önce AB tarafından kabul edildiğini söyledi. Uydunun tasarım çalışmasına başladıklarını, 18 ay sonra üretime geçeceklerini vurgulayan Ergün, “Proje iki yıl sürecek. Toplam bütçesi 1,5 milyon Euro. Uydunun üretimini, entegrasyonunu ve tasarımını biz yapıyoruz, finansmanını AB sağlıyor. İlk uydu, 18 ay sonra tamamlanacak. İki yıl içinde üç tane prototip yapıp test edeceğiz. Ekim 2015’e kadar 50 tane üretilip fırlatılacak. Standart bir uydunun bütün özelliklerine sahip olacak. Hareket edebilen bir uydu olacak. 150 km yukarıda dünyanın çevresini saracak şekilde biner kilometre aralıklarla yerleştirilecekler.” dedi. Uyduların dünyanın yörüngesine yerleştirildikten sonra devamlı hareket halinde olacağını ifade eden Armağan Ergün, bu sayede diğer uydulardan farklı olarak dünyanın her tarafını görmenin mümkün olacağını dile getirdi. AB’nin bu uyduları daha çok çevre ve iklim değişikliklerini gözlemek, hava durumunu ve bitki üretimini izlemek için kullanacağı bilgisini verdi.

Ergün, AB’nin küçük uydu projelerine de kaynak sağladığını, Türkiye’de ise uydu çalışmalarını yürüten Türksat’ın, küçük firmaları muhatap bile almadığını kaydetti. Ergün, “Bundan dolayı projeye Türkiye’den kaynak bulamadık, AB’ye müracaat etmek zorunda kaldık. AB’den de proje desteği alabilmeniz için en az üç ayrı ülkeden ortağınız olması gerekiyor. Biz de bu projede Almanya Frauenhofer Enstitüsü ile ortak çalışıyoruz. Fransız ve İspanyol ortaklarımız da var. Bu proje referans olacak ve Türkiye’de uydu çalışmaları artacak.” şeklinde konuştu.

Uydu yapımında en büyük maliyetin fırlatma olduğunu kaydeden Ergün, büyük uyduların fırlatma maliyetinin, 100 milyon dolara kadar çıktığını kaydetti. Ergün, Türkiye’nin fırlatma rampası bulunmadığı için imal edilen uyduların başka ülkelerden fırlatıldığına işaret etti. Ergün, “Savunma Sanayii Müsteşarlığı, bu konuda bir çalışma başlattı ama henüz gelişme yok. Eğer yerli uydu yapacaksak, fırlatma rampamızın da olması lazım.” değerlendirmesini yaptı.

http://www.zaman.com.tr/ekonomi_turkiyeden-abye-anahtar-teslimi-uydu_2146106.html

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder