Savunma ve Stratejik Analizler

13 Kasım 2013 Çarşamba

2014 Yılı Bütçesi Plan ve Bütçe Komisyonu'nda

11.11.2013  trtavaz

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, bakanlık 2014 yılı bütçe teklifinin 21 miyar 815 milyon 196 bin lira olduğunu belirterek, "Bu bütçenin yüzde 48'ini personel giderleri, yüzde 9'unu sosyal güvenlik kurumlarına devlet primi giderleri, yüzde 41'ini mal ve hizmet alım gedirleri, yüzde 1'ini cari transferler ve yaklaşık yüzde 1'ini ise sermaye giderleri oluşturmaktadır" dedi. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Milli Savunma Bakanlığı'nın 2014 yılı bütçesine ilişkin sunum yapan Yılmaz, halen yürütülen önemli savunma projelerine ilişkin bilgiler verdi.

Altay Ana Muharebe Milli Tankı'nın kritik tasarım sürecinin bu yıl Mayıs ayından tamamlandığını ve doğrulama testlerine tabi tutulacak iki nihai prototipin üretimlerine başlandığını kaydeden Yılmaz, daha önce üretimi gerçekleştirilen ve 2012'de tanıtımı yapılan iki ön prototip üzerinde hareket ve atış kabiliyetlerine yönelik denemelerin ise sürdürüldüğünü anlattı.

Yılmaz, "2014-2015 yıllarında yoğun teste faaliyetleri gerçekleştirilecek olup Altay tankımızın seri üretiminin 2016 yılından itibaren başlaması ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı hizmetine sunulması öngörülmektedir" dedi.

Mayın tehdidine karşı korunmayı sağlayan Kirpi Projesi kapsamında 468 araçtan 293'ünün kabulünün gerçekleştirildiğini, 321 ilave alım için 24 Ekim 2013'te TMSF süreci sonrasında sözleşme imzalandığını ifade eden Yılmaz, Türkiye'nin ilk milli savaş gemisi olan MİLGEM savaş gemisi "TCG Heybeliada"nın 2011'de donanmanın envanterine girdiğini ve görev yaptığını söyledi.

Yılmaz, proje kapsamında inşa edilen ikinci gemi "TCG Büyükada"nın da 27 Eylül 2013'te hizmete girdiğini, "Burgazada" isimli üçünçcü geminin ise inşasına başlandığını dile getirdi.

Sahil Güvenlik Arama Kurtarma Gemisi Projesi "TCSG Dost" ve "TCSG Umut"un teslim töreninin de 5 Nisan 2013'te gerçekleştirildiğini anımsatan Yılmaz, "Güven" isimli geminin testlerinin tamamlandığını ve bu ay sonunda Sahil Güvenlik Komutanlığı'na tesliminin planlandığını kaydetti.

Deniz Karakol ve Sahil Güvenlik Uçakları (Meltem-2) Projesi kapsamında ilk sahil güvenlik uçağının 26 Aralık 2012'de, ikincisinin 15 Şubat 2013'te, üçüncüsünün 24 Nisan'da Sahil Güvenlik Komutanlığı'na teslim edildiğini ifade eden Yılmaz, proje kapsamında birinci deniz karakol uçağının nihai kabulünün başarıyla tamamlanarak Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edildiğini dile getirdi.

Yılmaz, ikinci deniz karakol uçağının test kabul faaliyetlerinin başlatıldığını da belirterek, deniz havacılığının kuruluşunun 100. yılı olan 2014'ün ilk çeyreğinde tüm teslimatların tamamlanmasının hedeflendiğini vurguladı.

-Katar'a 10 mini İHA

Özel sektörün ürettiği mini insansız hava aracı (İHA) sistemlerinden bugüne kadar TSK hizmetine 164 uçak ve 4 insansız helikopter sunulduğuna işaret eden Yılmaz, Katar'a da 10 mini İHA ihraç edildiğini kaydetti.

Yılmaz, ilk uçuşunu 2010 Aralık ayında gerçekleştirilen insansız hava aracı ANKA'nın yaklaşık bir buçuk yıl süren test uçuşlarının, yaklaşık 180 sortinin ardından, Ocak 2013'te kabulllerinin gerçekleştirildiğini belirterek, ANKA'nın ilk kez Konya'da bir tatbikatta kullanıldığını, bir uçağın Batman'da görev uçuşlarına başladığını söyledi. Yılmaz, Hava Kuvvetlerinin ihtiyacına yönelik 10 İHA için ANKA-S (seri üretim) projesi sözleşmesinin Ekim 2013'te imzalandığını hatırlattı.

İlk Türk tasarımı "HÜRKUŞ"un 29 Ağustos 2013'te ilk uçuşunu gerçekleştirdiğni ve 15 adetlik seri üretim için Savunma Sanayii İcra Komitesi kararı alındığını dile getiren Yılmaz, Atak Projesi kapsamında üretilen 4 helikopterin seri üretimine yönelik işlemlerin de tamamlandığını ve kabul sürecinin sürdüğünü bildirdi.

Yılmaz, TSK'nın ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarının hafif sınıf genel maksat helikopter ihtiyacını karşılamak ve bunun yanı sıra sürdürülebilir bir helikopter sanayi için Özgün Helikopter Programını başlattıklarını ifade ederek, hafif sınıf olarak tasarlanması planlanan platformun 5 yılda ilk uçuşunu gerçekleştirmesi ve izleyen süreçte uluslararası sivil sertifikasyona sahip olmasının planlandığını söyledi.

Modern Piyade Tüfeği Projesi kapsamında ürün kalifikasyon aşamasının tamamlandığını, 2014'te seri üretim ve teslimatlara başlanacağını kaydeden Yılmaz, böylelikle TSK'nın yeni nesil, üstün teknolojik özelliklere sahip modern bir piyade tüfeğine kavuşmuş olacağını vurguladı. Uzun Menzilli Tanksavar Füzesi (UMTAS) Projesi kapsamında T-129 Atak helikopterinin ana mühimmatından birisi olarak geliştirilen füzelerin nihai kalifikasyon aşamasına gelindiğini dile getiren İsmet Yılmaz, dünyadaki tüm tankların zırhlarına karşın etkin zırh delici harp başlığına sahip UMTAS'ın 2014'te TSK ateş gücüne çok büyük katkı sağlayacağına işaret etti.

-Cirit BAE'ye gitti

İleri teknolojiyle donatılan 40 kilometre ve daha uzun menzilli obüs ve roket sistemlerinin seri üretimine de başlandığını, Cirit lazer güdümlü roketin TSK envanterine girdiğini belirten Yılmaz, ilk ihracatın Birleşik Arap Emirliklerine gerçekleştirildiğini kaydetti. Yılmaz, Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi Projesi kapsamında 26 Eylül 2013'te Çin firması ile sözleşme görüşmelerini başlatma kararı alındığını ve görüşmelere başlandığını anlattı.

Türkiye'nin yerli keşif uydusu Göktürk-2'nin 18 Aralık 2012'de uzaya fırlatıldığını anımsatan Yılmaz, uluslararası bir sözleşme çerçevesinde yürütülen yüksek çözünürlüklü Göktürk-1 uydusunun nihai entegrasyonunun 2014'te kurulan Uydu Montaj ve Entegrasyon tesisinde tamamlanarak 2015'te fırlatılmasının hedeflendiğini söyledi.

Yılmaz, radar teknolojilerine dayalı bir gözlem uydusunun milli teknolojilerle geliştirilmesi için çalışmaların başladığını Göktürk-3 Radar Gözlem Uydusu'nun 2019'da fırlatılmasının hedeflendiğini kaydetti.

-Kazan'da nitelikle organize sanayi bölgesi

Savunma ve Havacılık Sanayi Kümelenme Projesi kapsamında Ankara'nın Kazan ilçesinde yerli ve yabancı şirketlerin yer alacağı bir nitelikli organize sanayi bölgesi çalışmalarının da sürdürüldüğüne dikkati çeken Yılmaz, Aselsan tarafından ileri teknoloji radar ve elektronik harp teknolojilerinin üretileceği bir tesisin da Ankara Gölbaşı'nda kurulduğunu bildirdi.

Yılmaz, Uydu Montaj Entegrasyon ve Test Merkezi Projesi kapsamında unşaatın ve uydu test sistemlerinin 2013 içinde tamamlanarak 2014'te faaliyete alınmasının planlandığını dile getirdi.

MKEK'nin TSK'nın ve güvenlik güçlerinin her türlü silah, mühimmat, roket ve patlayıcı ihtiyaçlarını karşıladığını ifade eden Yılmaz, ihracatta sağlanan olumlu gelişmeler sonucu 2000'li yılların başında ortalama 4 milyon doları olan ihracatın, 2012'de 55,4 milyon dolara yükseldiğini, bu rakamın ilerleyen yıllarda daha da yükseltilmesine yönelik çalışmaların devam ettiğinin altını çizdi.

TSK'nın ihtiyaç duyduğu harp, silah, araç ve gereçlerin yurt içi imkanlarla karşılanması amacıyla gerekli Ar-Ge faaliyetlerinin bakanlığa bağlı ARGE ve Teknoloji Dairesi Başkanlığı'nca yürütüldüğünü bildiren Yılmaz, "Anılan başkanlıkça 2014-2016 milli bütçeden karşılanan toplam 27 modernizasyon kaynaklı Ar-Ge projesi, kaynağı TÜBİTAK Başkanlığı bütçesinden karşılanmak olan 45 TÜBİTAK destekli Savunma ve Uzay ARGE projesi üniversiteler ve sanayi kuruluşları ile müştereken yıllara sari olarak yürütülmektedir" diye konuştu.

-2014 bütçe teklifi 21 Milyar 815 milyon lira

Yılmaz, bakanlığının 2014 bütçe teklifinin 21 milyar 815 milyon 196 bin lira olduğunu ifade ederek, bu bütçenin yüzde 48'ini personel giderleri, yüzde 9'unun sosyal güvenlik kurumlarına devlet prim giderleri, yüzde 41'inin mal ve hizmet alımı giderleri, yüzde 1'inin cari transferler ve yaklaşık yüzde 1'inin ise sermaye giderlerinin oluşturduğunu kaydetti.

Mal ve hizmet giderleri kapsamında 8 milyar 947 milyon 712 bin liranın, TSK personelinin barınma, beslenme, giyim gibi yasal istihkakları ile akaryakıt, yakacak, taşınma, ulaşım gibi tüketim mal ve hizmetl alınlarına ve Stratejik Hedef Planı 2014 programı modernizasyon ihtiyaçlarına planlandığını belirten Yılmaz, "Hazırlanışı sırasında azami tasarruf ve kaynakların etkin kullanımını temel ilke edinen 2014 yılı bütçesinde, kanunlara dayalı istihkaklar, iç güvenlik, uluslararası görevler gibi öncelikli ihtiyaçlara yer verilmiştir" dedi.

http://www.trt.net.tr/trtavaz/2014-yili-butcesi-plan-ve-butce-komisyonu-nda--haber-detay,tr,108099.aspx

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder