Savunma ve Stratejik Analizler

29 Kasım 2013 Cuma

Akdeniz'de güçlü donanma kurulacak

29 Kasım 2013    www.Denizhaber.Com.tr

YAŞ toplantısının dün yapılan bölümünde TSK'nın yeniden yapılandırılması, füze gücü ve Doğu Akdeniz'de güçlü bir donanma konuları masaya yatırıldı

Türkiye, Doğu Akdeniz için güçlü bir donanma kuracak.

TSK'nın zaman içinde bütünüyle profesyonel hale gelmesi, esnek - hareket kabiliyeti yüksek birliklerden oluşması, teknolojik kapasitesinin yükseltilmesi, orta-uzun menzilli füze gücüne sahip olması, donanmanın Akdeniz'deki gücünün büyük ölçüde artırılması ve jandarmanın TSK'dan alınarak bir tür kır polisine dönüştürülmesi planlanıyor.

Yüksek Askerî Şûra (YAŞ) Olağan Toplantısı, 28 Kasım 2013 tarihinde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, Genelkurmay Başkanlığı Karargâhında yapıldı.

Toplantıda şu dört önemli karar alındı:
  • Türk Silahlı Kuvvetleri Hazırlık Durumu ve Değerlendirilmesi,
  • Terörizmle Mücadele ve Değerlendirilmesi,
  • Türk Silahlı Kuvvetlerinin Yeniden Yapılandırılması Çalışmaları,
  • GATA'nın Üniversite Olarak Yapılandırılması çalışmaları ile ilgili konular görüşüldü.
DOĞU AKDENİZ'DE GÜÇLÜ DONANMA

Toplantıda ele alınan bir başka konu ise donanmanın özellikle Doğu Akdeniz'deki gücünün artırılması oldu. Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği'nin çalışmasına göre, küresel ticaretin yüzde 30'u, petrola ticaretinin de yüzde 25'i Akdeniz üzerinden yapılıyor. Suriye krizi, ABD, Rusya ve Çin başta olmak üzere büyük ülkelerin Akdeniz'deki askeri varlıklarını artırmasına neden oldu. Türkiye'nin de hem petrol - doğalgaz gibi enerji kaynaklarına sahip olması hem de deniz ticareti nedeniyle Doğu Akdeniz'de daha güçlü bir harp filosu bulundurma gereğinin toplantıda değerlendirilen konular içinde yer aldığı belirtildi. Türkiye; ABD, Rusya ve Çin gibi Akdeniz'de zaman içinde deniz gücüne sahip bir güç olmayı planlıyor. Mil-Gem projesi çerçevesinde üretiler korvetler ayrı bir önem taşıyor.

PROFESYONEL BİRLİKLER

Ayrıca zaman içinde TSK'nın daha fazla profesyonel personelden oluşması planlanıyor. Şu aşamada kamonda tugaylarının profesyonelleşmesi önemli ölçüde tamamlanmış durumda. Bunun yanısıra tabur ve tugay gibi yapıların hareket kabiliyetinin yükseltilmesi üzerinde duruluyor. Başlatılan çalışma ile TBK'nın mobil, hareketli birliklerden oluşması amaçlanıyor. TSK'nın teklojik gücünün yükseltilmesi, orta ve uzun menzilli füzelere sahip bir güç haline gelmesi yönünde de toplantıda önemli kararlar alındığı yorumları yapıldı.

JANDARMA BAKANLIĞA BAĞLANACAK

Hükümet; demokratikleşme yönünde atılması planlanan adımlar çerçevesinde askeri yönden Genelkurmay Başkanlığı'na bağlı bulunan ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin fiilen dördüncü kuvvetini oluşturan Jandarma Genel Komutanlığı'nın tamamen İçişleri Bakanlığı'na bağlanması için çalışma başlattı.

http://www.denizhaber.com.tr/dzkk-sgk/52427/dogu-akdenizde-guclu-donanma-kurulacak-yuksek-askeri-sura-denizhaber.html

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder