Savunma ve Stratejik Analizler

13 Kasım 2013 Çarşamba

Bayar: Hava savunma sistemine entegrasyonu biz yapacağız

12.11.2013 CİHAN - HABERLER Gündem SIVAS

Savunma Sanayi Müsteşarı Murat Bayar, ABD ve NATO’nun tepki gösterdiği Çin'den alınması düşünülen hava savunma sistemiyle ilgili olarak gelinen süreci anlattı. Müttefiklerinin hassasiyetlerini anladıklarını söyleyen Bayar, Alınacak sistemin Türk firmalarınca entegre edileceğini vurgulayarak, Çinliler gelip NATO sistemine bir şey entegre etmeyecek. NATO Çin sistemini değil bizim sistemimizi görecek. Çin’den alacağımız sistemi NATO’ya bağlamayacağız. Bu bizim sistemimize entegre olacak." dedi.

Çinli firma ile görüşmelerin başladığını anlatan Savunma Sanayi Müsteşarı Murat Bayar, Türkiye’nin Hava Savunma sistemlerini modernleştirmeye ihtiyacı olduğuna işaret etti. Ellerindeki sistemin çok eski olduğunu aktaran Bayar, Sivas’ta yayın yapan yerel bir kanalda katıldığı programda "Hava Savunma alçak, orta ve yüksek irtifa diye 3 aşamadan oluşuyor. Bizim konuştuğumuz yüksek irtifa. Alçak ve orta irtifayı biz geliştiriyoruz. Milli sistemler olacak. Hatta ilk atışını geçenlerde Tuz Gölü’nde yaptık." diye konuştu. Yüksek İrtifa sistemini de kendilerinin yapabileceğini ancak teknolojik olarak daha üst bir sistem olduğu için uluslararası bir ihaleye çıktıklarını ifade etti.

"BÖYLE BİR İHALEYE İLK KEZ 4 FİRMA KATILDI"

Düzenledikleri ihaleye 4 teklif geldiğini kaydeden Savunma Sanayi Müsteşarı şöyle devam etti: "Bu ihalenin yapılabilmesi bile büyük başarıdır. Çünkü dünyanın hiçbir yerinde aynı ihaleye Rus, Çin, ABD ve Avrupa teklifi gelmez. Türkiye’nin özel konumundan, hepsi Türkiye’de bu çalışmayı yapabileceğini düşündü ve bu ihaleye girdiler. İyi bir rekabet ortaya çıktı. Dünyada hava savunma sistemi anlamında başka bir sistem yok bunlardan başka. İyi bir yarışma yaptık. İhale süreci 3 seneye yakın sürdü. Karar organımız olan Başbakanımızın başkanlığında, Genel Kurmay Başkanımız ve Milli Savunma Bakanımızın da içinde bulunduğu İcra Komitemiz, ihalenin değerlendirilme süreci yaptığı toplantılarda konuyu ele aldı. İhaleye giren firmalara tekliflerini geliştirmek için birkaç kez ek süre verdik.

"İHALE İÇİN BELİRLENEN KRİTERLER

Müsteşar Bayar, ihalede değerlendirmek için sistemin etkinliği, ortak üretim ve projenin maliyeti gibi 3 ana kriter belirlendiğinden bahsederek, "Bu kriterlerin değerlendirmesiyle komiteye sunum yaptık ve Çin sistemi ilk sırada yer alırken Avrupa 2. ve ABD sistemi de 3., Ruslarda 4. oldu. İcra komitemiz bu değerlendirmeye göre bu sıraya göre sözleşme görüşmelerine başlamamızı istedi." şeklinde konuştu. Projeler çok kompleks olduğu için ilk 3 firmayı açıkladıklarını anlatan Savunma Sanayi Müsteşarı Murat Bayar, şu ifadeleri kullandı: "Birinci ile sözleşmeyi görüşmeye başladık. Hedefimiz onunla bu işi yapmak. Bu görüşmeler sonunda ihale şartlarını sağlayacak noktaya ulaşırsak sözleşme imzalanır bu konu biter. Yüzde 90 ihtimal biz bu işi bitiririz. Genel uygulamamız bu. Ön göremediğimiz bir sorundan dolayı mümkün olmazsa o zaman 2.yi çağırıyoruz. O da olmazsa üçüncüyü çağırıyoruz. Biz 1. firmayla görüşürken 2. ve 3. firmaya da tekliflerinizin geçerlilik süresini uzatın dedik. Teklifleri 31 Ekim’e kadar geçerliydi bunu 31 Ocak 2014’e kadar uzatmalarını istedik. Uzatmazlarsa teklif geçerliliğini kaybeder. Teklif geçerliyken iyileştirme yapabilir."

"MÜTTEFİKLERİN HASSASİYETLERİNİ ANLIYORUZ"

ABD ve NATO Yetkililerin tepkisiyle ilgili de konuşan Müsteşar Bayar NATO ile entegre edilecek sistemin kendi Hava Savunma Sistemleri olacağına vurgu yaptı. "Biz Çin’den alacağımız sistemi NATO’ya bağlamayacağız. Bu bizim sistemimize entegre olacak." diyen Müsteşar Bayar, açıklamasına şöyle devam etti: "Bizim Hava Savunma Sistemimiz de NATO ile bilgi alış verişi yapıyor. Dolayısıyla arada kendi sistemimiz var. Bu entegrasyonu Türk firmaları yapacak. Cihazın entegrasyonunu bizim sisteme entegrasyonu yapılacak. Türkiye de bir NATO üyesi tabi ki buna hassas olmamız lazım. NATO’nun bir bilgisi bu tarafa geçmeyecek. Oranın bilgisi de NATO’ya geçmeyecek. Bu konuda uluslararası mevzuat çok net. Arada duvarlar konuyor. Bu bilgi birbirine sızmıyor. Çin olunca da aynı şekilde. Çin olunca da ayrı bir hassasiyet doğuyor. NATO müttefiklerimizin hassasiyetlerini de anlamamız gerekir. Çinliler gelip NATO sistemine bir şey entegre etmeyecek. NATO Çin sistemini görmeyecek. O bizim sistemimizin arkasında bir yerde ve o entegrasyondan biz sorumluyuz. Teknik tarafı böyle olacak."

"NÜKLEER SİLAH YAPMAKTANSA, UÇAK YAPMAK DAHA İYİ"

Türkiye’nin Nükleer Teknoloji çalışmalarıyla ilgili de konuşan Savunma Sanayi Müsteşarı Murat Bayar, Nükleer teknolojiye geçiş konusunda da değerlendirmede bulundu. Murat Bayar, "Türkiye’nin enerji konusunda Nükleer Santrallar için çalışma yaptığını kaydeden Bayar, "Nükleer teknolojiye de girilmesi gerekir. Ama Nükleer silah sahibi olma başka bir konudur. Bir sürü parametre ile birlikte analiz edilmeli. Benim fikrim oraya kaynak ayırmaktansa askeri açıdan helikopterimizi, uçağımızı tankımızı tüfeğimizi yapalım çok daha etkili." görüşünü dile getirdi.

http://www.zaman.com.tr/gundem_bayar-hava-savunma-sistemine-entegrasyonu-biz-yapacagiz_2166550.html

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder