Savunma ve Stratejik Analizler

5 Kasım 2013 Salı

EGM Helikopterlerini teslim almaya başladı

05.11.2013 BAYRAM KAYA - ANKARA

Emniyet, toplumsal olaylarda kullanılmak üzere Amerikan Bell firmasından satın aldığı 15 helikopterden 6’sına kavuştu. Yüksek çözünürlüklü termal kamera ve gece görüş kamerasıyla donatılan helikopterlere, polisin şafak operasyonlarında rahat hareket edebilmesi için ışık projektörleri de takıldı.

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), geçtiğimiz yıl Sivil Savunma Müsteşarlığı’ndan (SSM) 15 adet helikopter talebinde bulundu. 150 milyon dolar değerindeki 15 adetlik helikopter ihalesini Amerikan Bell firması kazandı. İki motorlu bin 340 kilogram yük taşıyan helikopterlerden 6’sı geçtiğimiz ay EGM Havacılık Dairesi Başkanlığı’na teslim edildi. Edinilen bilgilere göre, ihale sürecinin tamamlanmasının ardından bu helikopterlerin teknik özelliklerinin artırılması için özel ekip oluşturuldu. Beş kişiden oluşan havacılık ekibi, aralarında İngiltere, Fransa ve Hollanda’nın bulunduğu bazı Avrupa ülkelerinde incelemelerde bulundu. Bu kapsamda İngiltere istihbarat teşkilatı MI6, polis teşkilatı Scotland Yard gibi kurumlarla irtibata geçildi. Bu ülkelerin istihbarat ve yerel polis teşkilatlarının toplumsal olaylarda ve operasyonlarda kullandıkları helikopterler detaylı bir şekilde incelendi. Ekip, gözlemlerini rapor haline getirerek Emniyet Genel Müdürlüğü’ne sundu. Raporda, Amerikan Bell firmasından alınacak helikopterlerin daha faydalı kullanılması için teknik donanımın artırılması istendi. Bu kapsamda helikopterlere yüksek çözünürlüklü termal kamera ve gece görüş kamerası takılması talebinde bulunuldu. Ayrıca gece yarısı muhtemel operasyonlar için de güçlü ışık projektörleri monte edilmesi gerektiği belirtildi.

Geçtiğimiz ay teşkilata teslim edilen ilk parti helikopterlere bu teknik donanımların hepsi monte edildi. Helikopterler, Bell yetkililerinin gözetiminde uzun süre test edildi. Araçlara monte edilen teknik donanımlar şirket temsilcilerini de şaşırttı. Ankara, İstanbul ve Diyarbakır başta olmak üzere farklı şehirlerde yapılan testlerde, helikopterlerin 2 bin metre yükseklikte bile rahatlıkla görüntü aldığı ve bu verileri anında koordinasyon merkezine ilettiği gözlemlendi. Ayrıca helikopterler alçak uçuşlar yaparak takip altındaki şahıslar ve araçlarla ilgili görüntü ve fotoğrafları da anında merkeze iletebiliyor.

EGM Havacılık Dairesi Başkan-lığı’na teslim edilen helikopterlerden ikisi geçtiğimiz günlerde yaşanan bazı olaylarda gün boyu kullanıldı. Bir emniyet müdür yardımcısının gözetiminde yapılan uçuşlarda eylemciler yukarıdan takip altına alındı. Helikopter kamerasından alınan görüntüler merkeze iletildi. Katılımcıların kimlikleri anında belirlendi. Ayrıca eylemcilerin nerelerde toplandığı ve ellerindeki ekipmanlarla ilgili bilgiler de merkeze iletildi. Ankara Emniyet Müdürlüğü de gelen bilgiler doğrultusunda ekipleri belirlenen noktalara planlı olarak kaydırdı. Yeni helikopterlerin polisin olayları yönlendirmesinde etkili olacağını belirten kaynaklar, “Biz helikopterleri Gezi eylemleri öncesi istemiştik. Ancak teslim süresinde aksamalar oldu. Helikopterler sayesinde çok uzak mesafeden görüntü ve fotoğraf alabiliyoruz. Bu da bizim olaylara daha kısa sürede hakimiyet kurmamıza imkan sağlıyor.” açıklamasında bulundu.

http://www.zaman.com.tr/gundem_polis-safak-operasyonlari-icin-termal-kamerali-helikopter-aldi_2162127.html

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder