Savunma ve Stratejik Analizler

12 Kasım 2013 Salı

Tümosan: Altay tankının motorlarını üretmeye hazırız

10.11.2013 MUZAFFER SALCIOĞLU - HABERLER EKONOMİ KONYA

Tümosan Genel Müdürü Kurtuluş Öğün, yeni bir motor geliştirdiklerini ve bu motorun kamyon ve otobüslerde kullanılacağını söyledi.

Öğün, Tümosan olarak, Altay tankının motorunu ve transmisyonunu üretmek için Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nın ihalesine katıldıklarını, sonucu beklediklerini de açıkladı.

Konya’da basın mensuplarıyla bir araya gelen Öğün, Tümosan’ın traktör motorlarının bir dönem kamyonlarda da kullanıldığını hatırlatarak yeni bir motor üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Öğün, yeni nesil motor çalışmalarındaki amaçlarının bir taraftan traktör ve tarım makinelerinde kullanılan ve aynı zamanda kamyon ve otobüslerde de kullanılabilecek motor geliştirmek olduğuna değindi.

Türkiye’de askeri araç üretiminde ciddi gelişmeler olduğunu anlatan Öğün, ‘V’ motor denilen motor teknolojisine girmek istediklerini ve bu araçların transmisyonu konusundaki çalışmaların devam ettiğini aktardı.

Altay tankının güç grubunun Türkiye’de yapılması konusunda Savunma Sanayii Müsteşarlığı aracılığıyla ihaleye çıkıldığını hatırlatan Öğün, ihalenin henüz sonuçlanmadığını; söz konusu projede Tümosan’ın da kısır destek alan firmalardan biri olduğunu söyledi.

Öğün, “Yani şu anda Türkiye’deki tank motorunun güç grubu dediğimiz motor ve transmisyonunun üretimine talibiz ve bu konuda kazanan biz olursak Konya’da büyük bir yatırım yapılmış olacak. Türkiye’de de motor ve transmisyon çalışmalarının başlatılabileceği ve bu sanayideki ciddi teknoloji transferleriyle yakıt pompası gibi dışarıdan ithal ettiğimiz ileri teknoloji ürünlerinin bu proje kapsamında ülkemizde üretilmesi ile Türkiye’de ciddi yatırımlar yapılmış olacaktır. Eğer Altay tankı güç grubunu geliştirme ve üretme yeteneğine kavuşacak olursak bu bizim için savunma sanayiinde daha büyük adımların atılmasına yol açacaktır.” dedi.

http://www.zaman.com.tr/ekonomi_tumosan-altay-tankinin-motorlarini-uretmeye-haziriz_2165033.html

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder