Savunma ve Stratejik Analizler

14 Kasım 2013 Perşembe

Türkiye-Japonya savunma sanayii işbirliği

13 Kasım 2013 zaman

Son yıllarda enerji, ulaştırma ve otomotiv alanlarında işbirliğini artıran Türkiye ve Japonya, savunma sanayiinde de güç birliğine gidiyor.

Dün gazetecilere konuşan Japonya Savunma Bakanı Itsunori Onodera, savunma ekipmanlarının ortak üretiminin iki ülke arasında müzakere edilecek konular arasında yer aldığını söyledi. Japon medyasında yer alan haberlere göre Japon Bakan, bu konudaki görüşmelerin, Türkiye’nin, ortak üretilecek ürünleri izinsiz olarak üçüncü ülkelerle paylaşmayacağına dair bir belgeyi imzalamasının ardından başlayabileceğini aktardı. Proje kapsamında, Japon teknoloji devi Mitsubishi Heavy Industries ile bir Türk şirketi arasında kurulacak ortaklıkla, Türk tanklarında kullanılmak üzere motor üretilecek.

Japonya, 2. Dünya Savaşı’nın ardından savunma sanayiine yönelik kendi kendine uyguladığı kısıtlamalar nedeniyle 2011 yılına kadar yalnız ABD ile ortak projeler yürütüyordu. Bölgede değişen güvenlik konjonktürü nedeniyle bu katı kısıtlamaları hafifletme yolan giden Tokyo, son iki yılda İngiltere ve ABD ile de ortak savunma sanayii projeleri geliştirmişti. İki ülke arasında özellikle ekonomik alanda yükselişe geçen ilişkiler, Marmaray projesi, Gebze-İzmir Otoyol inşaatı ve Sinop’ta yapılacak Türkiye’nin ikinci nükleer santrali gibi milyar dolarlık projelerle zirveye çıktı. Japonya Başbakanı Shinzo Abe’nin son altı ayda iki kez Türkiye’ye gelmiş olması, güçlenen ilişkilerin en büyük göstergesi olarak yorumlanıyor.

http://www.zaman.com.tr/dunya_turkiye-japonya-savunma-sanayii-isbirligi_2166649.html

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder