Savunma ve Stratejik Analizler

15 Aralık 2013 Pazar

Bakan Yılmaz: Ambargo müttefiklikle bağdaşmaz

10 Aralık 2013  Mehmet KAYA

ASTANA- Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Türkiye'nin uzun menzilli hava savunma sisteminde Çin firmasını tercih etmesinin ardından ABD'nin Türk şirketlerine yönelik kısıtlama haberlerini değerlendirirken, Türkiye'nin müttefiklerinden herhangi bir ambargo girişimini beklemediğini söyledi.

İsmet Yılmaz, Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nın (SSM) Astana irtibat ve tanıtım ofisinin açılışına katıldı. Burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan yılmaz, Türkiye'nin bir ambargo durumunda savunma sanayiinin vakit kaybedeceğini ancak er veya geç kendi sistemlerini geliştireceğini söyledi.
...
Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, uzun menzilli füze alımında Çin firması ile görüşmelerin başlamasının ardından peş peşe gelen Türk firmalara yönelik olarak ABD'nin Türk firmalarına yönelik engellemeleri haberleri hatırlatılarak, “Ambargo olabilir mi?” sorusuna yanıt verdi.Yılmaz, “Bir ambargo beklemiyoruz, olmaması da gerekir. Müttefiklerimizden böyle bir tavır geleceğini düşünmüyorum. Müttefik demek, eğer bir savaş olursa biz seninle birlikte savaşacağız demektir. Bu ortadayken müttefiklerinize güvenmeniz lazım” dedi. İsmet Yılmaz, olası bir ambargonun ise “Türkiye'yi güçlendireceğini” söyledi.

Dışarıdan alım yapılması gerektiği durumlarda alınamamasıyla sonuçlanacak bir sürecin projeleri yavaşlatacağını ancak durdurmayacağını söyleyen Yılmaz, “Her yılıkış bir yürüyüş öğretir. 1974'te de benzer bir durum oldu ama Türkiye bunun sonucunda kendi savunma sanayiini geliştirmeye başladı. Projelerde aksamalar olur ama durmaz, er veya geç kendimiz geliştirerek bunu yaparız. Bizi güçlendirir. Ambargo beklemiyoruz, olmaması gerekir..” dedi.
...
Yılmaz, TSK'nın 2033'e kadar yeniden yapılanmayı içeren bir doküman hazırlığı içinde de olduğunu belirten Yılmaz, bu doğrultuda yeni bir düzenleme için zaman geçmesi gereğinin görüldüğünü belirtti. İsmet Yılmaz, yoklama kaçaklarıyla ilgili alınan tedbirler, sürenin kısalması ve terör eylemlerindeki azalmanın etkisiyle askere gitmek için başvuranların sayısında ciddi artış görüldüğünü de belirtti.

Düşen ANKA insansız hava aracı test amaçlı üretilenlerden

İsmet Yılmaz, Batman'da düşerek kırıma uğrayan TAI'nin geliştirdiği insansız hava aracı ANKA'nın düşüş nedeniyle ilgili incelemelerin devam ettiğini belirtti. Uçağın seri üretim kapsamında olmadığını hatırlatan Yılmaz, Nisan ayından bu yana uçuş testlerine tabi tutulan bir uçağın düştüğünü belirtti.

Yılmaz, ANKA'nın geliştirme safhasında daha önce de kaza yaşandığını hatırlatarak, “Her kazadan sonra yapılan incelemeyle daha sonra yapılacak uçakların daha iyi olması sağlanıyor. Bir önceki kazadan sonra öğrendik ki uçağımızın içine koyduğumuz beyini bizim üretmemiz gerekiyor. Bu bir süreç” dedi.Türk savunma sanayii ürünlerinin ihracat şansı var ama önce TSK envanterine girmesi gerekliTürkiye'nin son dönem geliştirme çalışmalarını yürüttüğü ALTAY tankı, ANKA insansız hava aracı, MİLGEM, ATAK helikopteri gibi platformların ihracat şansını yüksek gördüklerini de belirten Yılmaz, burada esas önemli olan unsurun bütün bu ürünlerin kabullerinin yapılarak seri üretim safhasına geçilmesi ve TSK'nın envanterine girmesi olduğunu belirtti.

İsmet Yılmaz, tamamlanan ürünlerin TSK envanterine girmesinin ardından talep gördüğünü de belirterek, BMC'nin mali güçlüğe girerek üretimini durdurmasının ardından belirsizliğe giren ve daha sonra BMC'nin kamuya devredilerek yeniden üretime başladığı mayına dayanıklı personel taşıma aracı KİRPİ'nin Tunus'tan sipariş aldığını da açıkladı.

http://www.dunya.com/bakan-yilmaz-ambargo-muttefiklikle-bagdasmaz-211298h.htm

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder