Savunma ve Stratejik Analizler

17 Aralık 2013 Salı

Barış Kartalı hangi tatbikatta denendi?

12/12/13 Muhammet METİN/Kokpit.aero

Türk Hava Kuvvetleri envanterine, 2007’de girmesi planlanan ancak radar sistemlerinde yaşanan sorun nedeniyle aradan 6 yıl geçmesine rağmen teslim edilemeyen Barış Kartalı uçakları, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK)'nin 18-22 Kasım 2013 arasında Antalya Körfezi'nde gerçekleştirilen elektronik harp denemeleri tatbikatına katıldılar.

YETENEKLERİ TEST EDİLDİ

Hava Kuvvetleri'ne ait bir adet Havadan İhbar ve Kontrol (HİK) uçağı tatbikat'da, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri unsurları ile koordineli bir şekilde operasyonel kabiliyetini test etti. Tatbikat, TSK unsurlarının elektronik harp etkinliğini belirlemek, teknik/taktiklerini değerlendirmek ve platformlar arasında uyum sağlamak maksadıyla gerçekleştirildi. Tatbikata, Kara, Deniz ,Hava Kuvvetleri Komutanlığı, TÜBİTAK-BİLGEM ve ASELSAN katıldı.

BAKIM ZAMANI GELDİ

Havadan İhbar Kontrol (HİK) görevlerinde kullanılacak uçak, Boeing 737-700 gövdesine ve 800 serisi kanatlara sahip. Gövde üzerinde ise Northrop Grumman imalatı Top Hat radar bulunuyor. Teslimatı yapılamayan Barış Kartalı uçaklarının büyük bakımları yaklaştı. THY Teknik tesislerinde yapılacak bu bakımlarla ilgili anlaşma, geçtiğimiz temmuz ayında imzalandı. ilk uçağın C bakımının Haziran 2014’te ve D bakımının da Ağustos 2014’te yapılması planlanıyor.

http://kokpit.aero/havakuvvetleri-bariskartali-tatbikat

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder