Savunma ve Stratejik Analizler

13 Aralık 2013 Cuma

F-35’in tamamlanan gövdesi için tören

12 Aralık 2013 Milliyet

JSF/F-35 müşterek taarruz uçağı projesi kapsamında Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) tarafından üretilen ilk orta gövde bölümü törenle teslim edildi.

TUSAŞ’ın Kazan’daki tesislerinde gerçekleştirilen törende konuşan Milli Savunma Bakan Yardımcısı Hasan Kemal Yardımcı, TUSAŞ’ın ürettiği orta gövdenin Türkiye’nin daha fazla ve yüksek kapasiteli işler yapabileceğinin göstergesi olduğunu söyledi.

Türkiye’nin savunma sanayi alanında geldiği noktaya dikkati çeken Yardımcı, işbirliği içinde olunan ülkelere daha fazla birlikte iş yapma çağrısında bulundu. Yardımcı, “İleriki günlerde, inşallah, Sikorsky helikopterlerini Türkiye’de üreteceğiz. Buna kalben inanıyorum” dedi.

ABD’nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone de savunma sanayisinde güçlü işbirliğinin ortak güvenlik için kilit rol oynadığını ifade ederek, “Türkiye’nin 2023’e kadar dünyanın en büyük 10 ekonomiden biri olması hedefine büyük destek veriyoruz. Bugünkü etkinlik, ve ABD sanayilerinin birlikte çalışmasına müthiş bir örnektir” diye konuştu. Türkiye’nin, NATO’nun balistik füze sistemlerinin yanı sıra diğer tüm ana operasyonlarına büyük katkı sağladığını dile getiren Ricciardone, Türkiye ile ortaklıklarından gurur duyduklarını kaydetti.

TUSAŞ Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı da F-35’in dünyanın en yüksek teknolojili 5. nesil savaş uçağı olduğunu söyledi. Üretim için gerekli yatırımların ciddi boyutlara ulaştığına dikkati çeken Dörtkaşlı, bu yatırımları almanın şirket için kolay olmadığını kaydetti. “Seri üretim fazına geçildiğinde ise nihai montaj hatlarında her 10 günde bir orta gövde sevk edilmesi planlanmaktadır” diyen Dörtkaşlı, 2014’te teslim edecekleri orta gövdelerin üretiminin sürdüğünü bildirdi. JSF/F-35 müşterek taarruz uçağı, tek pilot ve tek motorlu, 5. nesil, hava-yer taarruz, keşif, taktik, savunma gibi çok maksatlı görevleri düşük görünürlük özelliğiyle gerçekleştirebilen bir avcı savaş uçağı olarak tanımlanıyor. Uçak, konvansiyonel (yatay) iniş-kalkış, kısa kalkış ve dikine iniş yapabilen ve uçak gemisine inebilen olmak üzere üç türde üretiliyor. Programda Türkiye’nin yanı sıra ABD, İngiltere, İtalya, Hollanda, Kanada, Avustralya, Norveç ve Danimarka katılımcı ülke olarak yer alıyor.

http://gundem.milliyet.com.tr/f-35-in-tamamlanan-govdesi-icin/gundem/detay/1806146/default.htm

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder