Savunma ve Stratejik Analizler

28 Aralık 2013 Cumartesi

Hürkuş seri üretime başlıyor

27.12.2013

Hürkuş projesinde seri üretim için imzalar atıldı. 2019'da teslimi tamamlanacak uçakların üretiminde 30 yerli şirket görev aldı

Hava Kuvvetleri için temel eğitim aracı olarak projelendirilen yerli uçak Hürkuş'un seri üretimine başlanıyor. Hürkuş-B sözleşmesinde imzalar atıldı. Sözleşme kapsamında Türk Hava Kuvvetleri'ne (THK) 15 eğitim uçağı teslim edilecek. İlk uçak 2018, sonuncusu ise 2019'da THK'da olacak. Uçağın yazılım ve aviyonik sistem entegrasyonunu ASELSAN yapacak. Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ) tesislerindeki imza töreninde konuşan TUSAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Kaya, çağın gereksinimlerine uygun silah sistemlerinin milli sanayi tarafından karşılanmasından memnuniyet duyduklarını dile getirerek, "Hürkuş-B uçaklarıyla verdiğimiz milli katkının artarak devam edeceğine inanıyorum" dedi.

TEST UÇUŞUNU YAPMIŞTI TUSAŞ Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı ise ilk insanlı yerli uçak Hürkuş'un ağustos sonunda test uçuşunu yaptığını hatırlattı. Dörtkaşlı, "Hamdolsun başarılı bir uçuş oldu. Bugüne kadar 15 sorti uçuşu tamamlandı. SHGM sertifikasyonu bitene kadar uçuşlarımız devam edecek" dedi.

30 YERLİ ŞİRKET DESTEK VERDİ

TUSAŞ Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı projeyle ilgili şu bilgileri verdi: "Şirket olarak birçok ilke imza attık. ANKA ve ATAK için ne kadar ihracat şansı varsa Hürkuş için de o kadar var. Fazlası var eksiği yok. Bütün bunları yaparken yerli yan sanayi şirketleri de bizimle olacak. ASELSAN'la birlikte 30'a yakın yan sanayi şirketiyle çalışacağız. Tüm bu gelişmeler Türkiye için önemli başarılar. Dünya hava kuvvetleri için eğitim uçakları çok önemli. Bunu tamamen yerli yapmak gurur verici."

http://www.sabah.com.tr/Ekonomi/2013/12/27/hurkus-seri-uretime-basliyor

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder