Savunma ve Stratejik Analizler

6 Ocak 2014 Pazartesi

Hava Kuvvetleri yeni nesil tanker uçağı ihalesi başlatıyor

5/01/14  Muhammet METİN/Kokpit.aero
...
HvKK YENİ TANKER UÇAĞINI ARIYOR

Hava Kuvvetleri Komutanlığı mensubu üst düzey bir yetkiliden edinilen bilgiye göre, Savunma Sanayi Müsteşarlığı ile HvKK personelinden oluşan 6 kişilik uzman bir heyet oluşturuldu. Heyetin amacı, Türkiye'nin Havadan Yakıt ikmali kabiliyetinin durumu ve gelecekteki yapılanmanın planlaması.

HvKK envanterinde yer alan KC-135R uçaklarının uzun yıllar ABD ve Türk Hava Kuvvetlerinde kullanılmasından kaynaklanan metal yorgunluğunun baş gösterdiği belirtiliyor. Son olarak NATO'nun 2011 tarihinde Libya' ya yönelik silah ambargosu kapsamında görev alan KC-135R'lerde yapısal olarak birçok sorunla karşılaşıldığı ve görev sonrasında bir KC-135R uçağının uzun süre bakım ve onarımdan geçirildiği aktarıldı.

PACER CRAG BLOCK-45 MODERNİZASYONU

Bu kapsamda HvKK ve SSM' den oluşan heyet, KC-135R uçaklarının modernizasyona tabi tutulması ve Yeni Nesil Havadan Yakıt İkmal uçağı tedarik edilmesi gibi konularda ön hazırlık çalışmalarına başladı. ABD Hava Kuvvetleri tarafından envanterindeki KC-135 uçaklarının Pacer Crag Block-45 modernizasyonunu gerçekleştirmesi üzerine, Türk KC-135R uçaklarının da bu modernizasyon programına dahil olması düşünülüyor.

İkinci çalışma ise, emektar KC-135R' lerin yerine yeni nesil havadan yakıt ikmal uçağı tedarikini kapsıyor. Bu amaçla, Türk Hava Kuvvetlerinin uzun mesafe operasyonel kabiliyetini 2050' li, 60' lı yıllara kadar devam ettirecek, İşletme ve bakım maliyetleri düşük ve Türk sanayisine katkı sağlayacak şekilde planlamalar yapılıyor.

İKİ MODEL ÜZERİNDE ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Edinilen bilgiye göre, iki sistem ön plana çıkıyor. Bunlardan biri, Airbus Military üretimi A330 MRTT (çok amaçlı tanker uçağı), uçak Airbus A330-200 yolcu uçağı üzerinden geliştirildi.

Airbus A330 MRTT tanker uçağı'nın kabin/kargo konfigürasyonu Hava Kuvvetleri’nin isteklerine göre değişiklik gösterebiliyor. Bu özelliği sayesinde A330 MRTT uçağı, tanker uçağı özelliğinin yanı sıra kargo veya personel taşıma amacıyla da kullanılabiliyor. Bugüne kadar İngiltere, Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan’dan 23 adet sipariş aldı. Uçağın satışı konusunda Airbus Military ile Türk makamları arasında ilk görüşmeler gerçekleşti.

Diğer bir sistem ise, Boeing üretimi 767- 200 uzun menzilli kargo uçağının gelişmiş bir versiyonu olan KC-767, bugüne kadar 950’den fazla 767 uçağının üretim hattından çıktığı Boeing’in Everett Tesisleri’nde üretilecek. KC-767’nin uçuş deneme çalışmaları ile askeri yakıt ikmal sistemlerinin entegrasyonu ise firmanın Wichita’daki merkezinde gerçekleştirilecek.
...
http://kokpit.aero/turkhavakuvvetleri-kc135r-ucaklari

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder